Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваканционна работилница „Играя и зная“ забавлява и обучава децата през лятото

БНР Новини
Снимка: Божидар Янев

С какво да запълним времето на малчуганите през лятната ваканция? – този въпрос вълнува много родители, които нямат финансовата възможност да изпратят децата си на летни училища и занимални. Студенти от Нов български университет намират отговора и предлагат интересни идеи за уплътняване на  безгрижните летни дни. Те забавляват и обучават безплатно ученици по време на ваканцията. Работилниците, които изготвят, се провеждат в библиотеката на университета. А предметите са доста развлекателни и изпълнени със забавни задания. Малчуганите ще могат използвайки интерактивни приложения за мобилни телефони и таблети, да създадат собствено приложение, ако се запишат на „4D в моите ръце“. По време на „Лятно четене на Роалд Дал“ ще научат повече за любимия автор на малки и големи и ще узнаят за неговите чудати истории и герои. Подобно на предмета „Природознание“ в работилницата „Приятели на природата“ децата ще научат не само любопитни неща за природата, но и как да се грижат за нея. Ще разберат каква е ролята на човека в нейното опазване и значението на разделното събиране на отпадъци.

За това какво е да подготвиш една такава работилница и лесно ли е да застанеш пред любознателния поглед на децата, разказва Михаела Ковачева, студент по англицистика в Нов български университет.

Основната ми цел е да преподавам английски език. Въпросната работилница, която правим в момента, ми помага да се отпусна пред децата и да говоря пред тях. Лично за мен е доста полезно. В началото ме беше страх, че те няма да ни слушат и това което им разказваме не е  интересно и няма да ги грабне. Въпреки това съумяхме да ги провокираме да мислят и да ни слушат. Идеята на нашата работилница е да се измисли приказка за 5 минути. Задаваме въпроси на децата относно героите им. По този начин, заедно с техните отговори, сформираме приказките. Така развиваме похватите им за общуване и създаване на нови образи за неща, които не са преживели. Идеята е да ги накараме да мислят.

Стефани (вляво) и Михаела по време на заниманията.
Повече за интереса на децата към проекта ни разказва Стефани Алдимирова, която заедно с Михаела води работилницата „Приказка за пет минути“.Също като нея тя учи в Нов български университет. Студентка е във втори курс и изучава актьорско майсторство.

Заедно с Михаела бяхме на стаж в библиотеката. През втория семестър имахме възможността да направим работилница с която да участваме. Самият проект е по идея на библиотеката в университета. По време на ученическите ваканции тук се организират  такива работилници, където децата да се занимават. Самата библиотека ги предразполага, а в същото време отделните предмети са увлекателни и оригинални. Повечето от децата не са влизали в университета и затова е интересно за тях да дойдат и да разгледат.

В края на деня всички си тръгват усмихнати и щастливи. Всеки научил нещо ново за света, всеки с желанието отново да се върне.

Снимки: Божидар Янев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!