Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 30 на сто от средношколците във Варна играят хазарт

Всеки трети ученик от във Варна залага пари при участието си в някакъв вид игра. Други около 15% участват само в онлайн залагания. Това каза за Радио Варна Албена Кръстева, председател на УС на сдружение „Алтруист” като се позова на приключило проучване за хазартната зависимост.  Изследването е част от проект, финансиран от Държавната агенция по хазарта и е обхванало 250 средношколци в четири варненски училища - IV езикова, Морската гимназия, Гимназията по туризъм и СОУ „Климен Охридски”.

Според Кръстева, възрастта, в която децата започват да проявяват прохазартно поведение е 11-12 г., т.е. ученици в 5-6 клас. Причините са както психологически, например неувереността на децата, така и следствие от подражанието на примера на родители и дори бабите и дядовците, който те дават на децата.

Изследването показва, че хората в пенсионна и средна възраст не смятат за хазарт различните лотарии, вкл. моментните игри и билети и дори Спортният тотализатор, тъй като се управляват и/контролират от държавата. Албена Кръстева допълва:





Възприемат го като нещо безобидно, а то всъщност никак не е безобидно, защото е доказано е, че колкото е по-малък залога, толкова по-бързо и толкова по сигурно води към пристрастяване.

Анкетирахме 250 ученика от четири варненски училища – IV езикова, Морската гимназия, Гимназията по туризъм и СОУ „Климен Охридски”.

30 процента от децата залагат на игри в зали, което за мен е абсурдно, защото е противозаконно.

Оказа се още и, че децата залагат в Интернет, т.е. там има още едни 10-15 процента и тогава тия 10-15 процента би трябвало да ги добавим към ония 30, които залагат и на ротативки...

Почти всяко второ дете...

... и процентът вече започва да се променя.

Цялото интервю с Албена Кръстева може да чуете тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Маринов, кмет на район

Ивайло Маринов: Варна ще се развива на юг, инфраструктурата изостава

По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..

публикувано на 29.07.25 в 14:49

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ с 34-то издание във Варна

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август  в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..

публикувано на 29.07.25 в 07:40

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25