Наталия Бояджиева е дългогодишен журналист, корспондент на интернет радиото "Татковина". Няколко години от престоя си в Китай Наталия описва в книгата си "Светлина от Изтока", заглавието е взаимствано от популярна мисъл на Конфуций.
Да, така е!
Книгата е доста голяма, като гледам минава 350 страници. Нещата, които сте събрали, са плод на колко годишен труд , т.е. пътешествията ви и времето, което сте отделили на Китай и на културата на Китай?
Бяхме три години със съпруга ми. Имахме това щастие и това удовослтвие.Имх възможност да се потопя в китайския живот, да се слея буквално с него, да бъда част от него. Благодарение на моите приятели. Те ми протегнаха ръка и ми помогнаха да навляза в китайския живот. Живяхме в Пънлай, провинция Шандун - това е Североизточен Китай, недалеч от Южна Корея и Япония. Най-североизточната част. Един провиниален град, за мащабите на Китай-малък, те го наричат малък, за нас - не чак толкова защото е едномилионен град, много интересен. В рамките на тези три години успяхме да пътуваме до много интересни места в Китай, за които разказвам в книгата, придружена с много снимки- и в диска, и в самата книга.
Трябваше да отбележим, че към книгата има DVD-диск, който помества снимковия материал, защото, предполагам той е доста по-богат отколкото снимките, които са поместени в самата книга. Също така има и част от вашите репортажи за интернет радиото.
Да, така е. В диска могат да се чуят и репортажите, могат да се видят и снимки. Мисля, че е едно добро допълнение към книгата.
Тъй като трябва да облечем книгата и в едни хубави картини. Вашата дъщеря е направила едни много хубави картини, които ще видят гостите в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека.
Да, дъщеря ми е автор и на корицата на книгата - масленото платно "Момичета". Това са две девойки от Пънлай, които Еми, Емилия Бояджиева се казва дъщеря ми. Еми ги видя, когато ни гостува в Пънлай, много се впечатли от празника, на който бяхме свидетели и нарисува това платно и още 30-сет маслени платна, с помощта на които направи изложба и във Варна, и в София. Тя е запленена от китайската култура , Еми е силно впечатлена и затова я претворява в своите платна.
И понеже заговорихме за чаените церемонии, такава имате и на представянето на книгата. Защо е толкова важна тази чаена церемония в Китай?
Чаената церемония е много важна част от китайската култура. Тя има много значения. От една страна - това е начинът, по който общуват хората. По време на церемонията, ако е изпълнена от майстори, от истински масйтори, какъвто аз не съм, но се опитвам просто да я представя пред зрителите на моето малко представление, както аз го наричам моноспектакъл. Но истиснките масйтори в Китай предтсавят тази церемония като танц на ръцете. Ръцете им са много фини, грациозни, нежни. Те просто танцуват. И хората са запленени имено от естетиката на този танц.
Може да прочетете всичко това в тази прекрасна книга, която за мен е като приказка, защото Китай е една величествена страна.
Благодаря ви!
Цялото интервю с Наталия Бояджиева очаквайте тази неделя в предаването "Радио Варна представя" след новините в 10.00 ч.
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..