Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарители събраха 4 млн. лв. за лечение на деца в чужбина в 15 кампании

Снимка: БГНЕС

Близо 4 млн. лв. са по общо 15 кампании за събиране пари за деца, които се нуждаят от лечение в чужбина от април миналата година досега. Това съобщи за Радио Варна Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум. Неправителствената организация управлява единния дарителски номер, DMS, чрез който се набират средства по различните кампании.

Парите са събрани след скандала с отстраняването на бившето ръководство на Фонда за лечение на деца в чужбина, след което беше затворен публичният достъп до регистъра на децата, които чакат за лечение в чужби болници. Нямаме вече информация колко деца са изпратени за лечение в чужбина, както и дали има чакащи. Факт е обаче, че се върнахме 15 години назад, когато всеки ден се събираха пари за онкоболни деца.

Вече виждаме как от април месец насам непрекъснато расте борят на кампаниите за тежко болни деца. Защото, истина е, че винаги е имало кампании за лечение на деца, но просто бяхме забравили това да се правят кампании за онкологично болни деца.

И в последния момент, в последните 20 или 30 дни да се събират спешно пари...

Точно така, което от една страна, разбира се, поставя основно под риск живота на децата, но от друга страна в полето на дарителството ни връща отново 15 години назад, когато нямаше , когато такъв тип кампании бяха ежедневие, когато не бяхме сигурни как точно ще бъдат изразходвани тези средства, защото така или иначе регулация в България за публично набиране на средства все още няма.

Ние общо взето следим да пазим информация за това какви и колко кампании се случват, не само в DMS, но и извън DMS.

От април досега са събрани 4 млн. лв. по 15 различни кампании.

Говорим за кампании по DMS?

Не само. И тук е един от рисковете на това, което виждаме че се случва. Хората масово започват да откриват кампании без да използват дарителска сметка.Знаете, че именно дарителските сметки са защитени – с тези сметки, ако и когато дарявате, знаете че няма как да бъде злоупотребено, защото от тях се плаща само по банков път и банката гарантира, че се плаща само за лечение и медицински разходи.

Какво означава, че се откриват кампании без дарителска сметка? Как се събират парите в такъв случай? Къде отиват?

Парите се събират в обикновена разплащателна сметка. Това напоследък е практика за една част от кампаниите. По този начин за хората е малко по-лесно, за родителите, да управляват средствата. Но от друга страна за тези средства няма никакъв механизъм за контрол, прозрачност и отчетност на парите.

Очаквате ли развитие по казуса с Фонда за лечение на деца в чужбина?

Да, очакваме и даже сме му подготвили писмо, което ще изпратим днес, за да споделим нашето виждане какво се случва с фонда и извън него, както и с всички тези кампании и да обсъдим какви са възможностите. Нна първо място – подобряане на прозрачността във фонда. В момента нито вие, нито ние знаем какво се случва във Фонда за лечение на деца в чужбина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32