Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Международният ден на бижутера

Снимка: БГНЕС

Днес празнуват майсторите, които правят живота ни по-красив. Бижутерството се нарежда сред най-древните занаяти, защото от незапомнени времена хората обичат да слагат красиви украшения. Първите такива са били от раковини, камъни, кожа, дори кучешки зъби. За родина на бижутерството се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.

На Международния ден на бижутера с майстора в занаята Вахрам Мердинян разговаря Мариела Димитрова:

Какво беше началото Ви в занаята?

-Вуйчо ми беше най-добрият филигранист в България и покрай него. Той се занимаваше със сребърна филиграния и правеше бижута-уникати. Ръчички и идея трябва да имаш само! Влязох да уча златарство, но започнах филиграньорство.

Къде?

- В „Минералсувенир”. От 1983-та съм в занаята. Когато работиш от сърце – научава се.

Кой е майсторът от когото сте взели най-много?

- От всички. Занаят се краде, другояче не става.

А има ли човек, на чиито критерии и вкус се доверявате, затова дали сте постигнали търсения ефект при дадено изделие?

- Вуйчо ми, като беше жив. Семейството ми – първо жена ми и дъщеря ми виждат, ако не харесат не излиза на пазара.

Най-хубавият комплимент от клиент за ваше бижу?

- Аз съжалявам, че съм арменец (усмихва се) - като дойде втори път клиентът значи е доволен! А като вземат един на друг да си предават това казва, че съм нещичко.

Дългогодишни клиенти имате ли?

- Прекалено много! Не обичам да се изхвърлям, но имам, българи живеещи в чужбина. Защото ние държим старите модели, това което навън го няма. Повечето от тях държат на старите български модели с ажура. Тези модели аз ги пазя. Новото и навън го има, но старото го няма, дори и в Турция!

А за Вас какво е най-приятно за изработка?

- Пръстени. В момента имам поръчка да направя пръстен с образа на цар Иван Асен. 

Образът от монета ли е взет?

-Да. При мен има цял екип. Не съм от хората сам да правя всичко.

А има ли на кого да предадете занаята?

- Засега от семейството – няма. Внучката евентуално, ако пожелае някой ден.

Кога станахте „майстор”, кога се усетихте в свои води?

- Не, цял живот ще се уча!

Кои са най-важните инструменти на бижутера?

-(с усмивка) Ръчичките и мозъка.

С кой метал предпочитате да работите?

- Жълтия метал, ама златато (смее се)! И то е хубаво като е чисто, и от чистото да го направиш ти както искаш, защото там е тънкостта и там е идеята на златарството!

- Остава ли време за авторски бижута?

- Почти не.

А успявате ли да отговорите на всички желания и идеи?

- Да, на хартиен носител го вадя, показвам и след това се работи. Докато клиентът не каже „да” – нищо не си направил!

Има ли бъдеще този занаят?

- Има, но майстори няма. Заминаваме, малко остават..., а клиентите станаха капризни – не искат боклуци да носят. Искат нещо направено от сърце. Малко останахме – сърце и ръце трябват!

По какво си личи качествено направеното бижу?

- ... Първо на клиента му вземи душата, после му вземи парите! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румяна Дечева

Румяна Дечева: Трябва да говорим за Брюксел като за наша отговорност

Вместо да говорим за Брюксел като за нещо далечно, трябва да говорим за него като голяма отговорност и наше участие в решението на големите проблеми. Живеем в нова ситуация, геополитически светът е много по-различен от последните избори. Ние трябва да бъдем част от решението, което ако не го направим, ще бъдем, част от проблема в бъдещето развитие на ЕС...

публикувано на 06.06.24 в 08:10

Particules - музикални диалози от света на електрониката

Когато представят музиката си на живо, Particules обичат да превземат пространството както звуково, така и визуално. Предстои им участие на фестивала "Варуша юг" във Велико Търново, а през август и във Варна. Програмата на проекта следете в социалните му профили, а целия разговор с Виктор Проданов и Цветан Момчилов в предаването 45 оборота в минута..

публикувано на 05.06.24 в 08:15

20 години Фондация „Радост за нашите деца“ – години на доверие

20 години от създаването си празнува днес варненската Фондация „Радост за нашите деца“. На 4 юни 2004 година седем майки на деца с увреждания, водени от потребностите на децата си и нуждите на семействата им, решават да регистрират неправителствена организация в обществена полза.  Тогава липсват социални услуги насочени към родители с деца със..

публикувано на 04.06.24 в 09:48

Образователният министър открива конференция за предучилищното и началното образование край Варна

Националната конференция "Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование" ще се проведе  днес и утре (4 и 5 юни) в курортния комплекс "Златни пясъци".  Очаква се над 200 души - директори на детски градини, на начални, основни и средни училища, експерти в областта на образованието, да се включат в  събитието, което ще бъде..

публикувано на 04.06.24 в 08:30

Ракът на гърдата изпреварва сърдечно-съдовите заболявания у нас

Записват по 6 общински програми за профилактика и рехабилитация на общественото здраве Община Варна стартира шест програми за промоция, профилактика и рехабилитация на общественото здраве. Записванията за тях започват от днес (с някои изключения) и ще продължат до изчерпване на средствата по програмите.  I. Общинска програма „Хипотерапия..

публикувано на 03.06.24 в 03:25

Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA): Музиката е комуникация

Интервю с Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA) С последните си няколко издания SONATA ARCTICA бяха променили посоката и смело бяха нагазили в рока и акустиката. За щастие на феновете, групата се осъзна и изкара „Clear Cold Beyond“, който е директно завръщане към пауър метъл корените на SONATA ARCTICA. Добър повод клавиристът Henrik..

публикувано на 02.06.24 в 11:04

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15