Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свилен Шитов: Има съмнение, че станцията за мониторинг в Девня не показва реални резултати за запрашаването на въздуха

Снимка: БГНЕС

Високи нива на фините прахови частици /ФПЧ/ са измерени в Девня през последните три месеца. 13 пъти над допуситмите норми отчита станцията за мониторинг към РИОСВ. Причина за замърсяването с ФПЧ е масовото използване на твърдо гориво в битовия, обществения и промишления сектор, както и емисиите от автомобилния транспорт, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия, посочиха от община Девня.

Фините прахови частици са опасни за здравето, защото са токсични. Те се натрупват в белите дробове, а оттам проникват в кръвоносната система и предизвикват сериозни поражения в организма. Излагането на ФПЧ води до увеличение на рисковете от сърдечни инфаркти, дихателни и онкологични заболявания.

Анкета с жители на кв „Повеляново” на репортера Александър Попов:




Чист ли е въздухът, който дишате?

- От преди е по-добре. Преди беше по-загазено. Сега е по-добре.

- Кой е основният замърсител?

-Основният според мен е Азотно-торовия.

-Добър ли е въздуха, лош ли е?

- Добър е.

- Обгазявания?

- Не, изключително рядко се случва. Каналът не позволява насам да се качва въздуха. Аз съм доволна, не знам... От  20 години живея тук...

- Много е замърсен. Особено сутрин - мирише. На сяра ми мирише.

- Кой е основният замърсител?

- Агрополихим.

- Какво трябва да се направи според вас?

- Не знам те как си пречистват тези газове. Повечето деца се разболяват и са астматици, както зная.

- О, не е много чист. Даже по едно време се чувстваше направо миризма на хлор.

- Значи заразяването от заводите е под всякаква критика. Просто трябва дасе обърне внимание на самите филтри на завода, защото след 19.00 часа, когато приключва работния ден, започва голямото изпускане от заводите.

- Какво се усеща?

- Ами, вкуса на амоняк, на всякакви други отрови и тем подобни неща.

- Олееее, сега ли се сетиха да питат за въздуха, който дишаме? Станаха толкова години, никой не е дошъл тук да види какъв въздух дишаме или да помислят за девненци. Абсолютно не, дори не се говори за тях. Тук азотно-торовия завод с този червен пушек..... колко пъти сме пускали снимки.... Никой не е дошъл да погледне каквое , що е....

- Какво трябва да се направи?

- Тук съм родена, тук живея и все така е било. Не вярвам някой нещо да направи. Трябва самите заводи да ги заставят да си пречистват дима и да не излиза в атмосферата. Ние, които сме постоянно тук и сме дишали този въздух да не мислите, че сме много здрави? Всичко заминава и дробове и зъби, албсолютно всичко заминава.


Интервю със Свилен Шитов, кмет на Девня. 




Какви мерки ще предприемете като  кмет  на Девня, за да бъде въздухът над града  по-чист?

Трябва да търсим начин, по който да намаляваме точно тези норми.

И вие го търсите... Какъв е този начин, по който вие можете като кмет на община да се справите?

Да, всичко което можем и работим в тази посока като община е, разбира се, традиционни мерки свързани с озеленяване, засаждане на нови дървета, почистване на част от района, метене, миене, но със сигурност това са мерки, които не са достатъчни . Сега от миналата година 28 общини на територията на България ще имат възможност да участват, включая и община Девня в това число, да участват в проект,  който е пилотен към Министерство на околната среда и водите, обхващащ само и единствено въздуха за намаляване на фините прахови частици. В проекта дават възможност за подмяна на инсталации горивни - от твърдо гориво на еднофамилни жилища да минат на алтернативни източници за отопление. Инсталация може да е подмяна  с пелети или най- различни, но такива, които не замърсяват и не влияят на фините прахови частици. Другите предимства, които може да се възползват е на еднофамилни и на многофамилни жилищни сгради да се монтират филтри, които също ще допринесат за намаляването. На градски автотранспорт могат на превозните средства да се монтират също филтри.

По какъв начин стига до жителите на Девня информацията, че въздуха е замърсен? Предприемате ли някакви действия да информирате предварително хората?

Населението разбира единствено от това, което общината предлага като информация...

От резултатите, които са излезли.

Да, но тия резултати  излизат със закъснение. Ако общината, като община, разполага с подобно съоръжение - такава станция, която онлайн има достъп и има информация, може би тогава ще има възможност и своевременно да се вземат мерки и да се уведомят населените места.

Настоявате станцията за мониторинг на въздуха да бъде преместена в квартал Повеляново.

Да , въпросът наистина е в непосредствена близост до основните източници...

До промишлеността...

Преди години там е имало такава станция. По незнайни причини е тази станция е преместена и е сложена, поне по мнението на експертите на община Девня свързани с екологията и въобще мнението на хората е, че е на неподходящо място . И не дава точна и ясна преценка за състоянието въобще на въздуха или всичко, което е свързано с измерването на въпросната станция.

Означава ли това, че ако тази станция бъде преместена там ще покаже още по-високи нива на запрашаване, според това, което казвате?

Има съмнение! И не само мое, ами и на всички, които са на територията на общината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00