Декларацията на Общинския съвет в Балчик от миналия ноември, с която се настоява до 1 февруари да се обединят в една двете каси на входа на Ботаническата градина и Двореца, не даде резултат. Към днешна дата и двете ведомства отчитат отделно парите си за вход и не е въведена единна система. До този момент не сме информирани от Министерство на културата, под чиято шапка е Държавният културен институт – Културен център „Двореца”, или от Софийския университет СУ „Св. Климент Охридски”, който управлява градината, за предприети действия в тази посока. Това съобщи председателят на местния парламент Илиян Станоев. Той отказа да коментира законовите възможности за реакция, преди да събере този месец председателския съвет за провеждане на консултации.
Не е изключено да се пристъпи към протестни действия, каквито бяха организирани през 2012 година, когато бе спрян свободният достъп до комплекса на балчиклии. Станоев е оптимист, че споразумение за връщане на едната каса може да бъде постигнато при служебния кабинет. Припомням мотивите за протестната декларация – функционирането на две каси за един комплекс предизвиква ежедневни скандали; недопустимо е, след като Държавата и Общината изразходват огромни средства за имиджова реклама, тези държавни учреждения да уронват престижа на Общината като туристически културен център.
Освен нанесеното петно на българския туризъм дългогодишният конфликт между Софийския университет и Министерството на културата води и до двойни разходи за стопанисване на обекта относно таксуване и охрана, гласи декларацията. Цените за вход към момента са без промяна спрямо миналата година – билетът на касата на ДКИ КЦ „Двореца” струва 6 лева за възрастни, а за учащи и пенсионери е 1 лев, а на касата на градината се дължи съответно по 8 и 3 лева. Така общата цена за възрастен е 14 лева. Въпросът дали ще се пристъпи към подписване на споразумение за връщане на единното таксуване е отправен към отговорните ведомства и чака своя отговор.
Един малолетен и 104 непълнолетни без придружител след 22:00 ч. са установили служители на ОДП МВР Варна по време на специализирана акция в районите около заведения, в които се продава алкохол. Общо 452 подрастващи са били проверени от полицията във Варна в петък и събота вечерта. Всички ненавършили 18 години са били предадени на родителите си, с..
Ще е предимно ясно и слънчево време. Във вътрешността ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, а по Крайбрежието от изток-югоизток който следобед ще се подсили от бриз. Температурите още ще се повишат и минималните ще са между 18° и 23°, максималните във вътрешността ще са от 33° до 38°, по крайбрежието ще са малко по-ниски между 28° и 33°. За..
В националното военноморско учени ес международно участие «Бриз»2025 участват над 1500 души личен състав и 18 кораба и катери от 14 държави. По време на учението ще бъде сертифицирана по стандартите на НАТО морската тактическа група за специални операции, съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Той уточни, че..
Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..
Над половин милион души ще бъдат засегнати в България от режим на водата“. Такава прогноза направи пред btv бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов. По думите му, в Източна и Североизточна България имат трайно засушаване и траен проблем с водите, което ще наложи в следващите 5 до 10 години да се премине към алтернативни..
Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август.. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social.Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените..
" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ". Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..