Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС продължи извънредния граничен контрол, за да се справи с миграцията

| обновено на 01.02.17 в 17:05
Снимка: БГНЕС

Постоянните представители на държавите членки в ЕС се споразумяха да продължат извънредния граничен контрол в Шенгенското пространство с още три месеца, до средата на май. Имиграцията и сигурността се запазват като доминиращи теми в политическия дневен ред, предаде Ройтерс.

Шенгенското пространство за свободно пътуване рухна, след като около 1,5 милиона бежанци и мигранти пристигнаха в съюза през 2015 и 2016 г., което принуди ЕС да предприеме извънредни мерки.

Германия, Австрия, Швеция, Дания и Норвегия (която не е член на ЕС) започнаха спешно да връщат контрола по границите си след септември 2015 г., а днес получиха официално позволение да го удължат.

Германия почти сигурно ще удължи срока на действие на граничния контрол и след новите три месеца на фона на предстоящите парламентарни избори на 24 септември.
Потоците от бежанци и мигранти предизвикаха политическа криза и остри противоречия между държавите от ЕС, които не можаха да се споразумеят как да си поделят това бреме.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Марков, директор на Приюта за бездомни хора във Варна

Строги правила и нови предизвикателства в приюта за бездомни във Варна

След последния ремонт правилата са строги – забранени са алкохолът, пушенето и внасянето на храна. Нарушенията водят до тристепенна санкция: забележка, последно предупреждение и окончателно изгонване. Марков отчита и тревожна тенденция – все повече млади хора, дори на 20 години, търсят подслон след семейни конфликти. Въпреки трудностите..

публикувано на 24.11.25 в 13:23

КНСБ организира протест за достойно заплащане в обществения сектор

КНСБ организира протест за достойно заплащане в обществения сектор. Движението по бул. "Цар Освободител" в центъра на София е блокирано от протестиращи. В 12.00 часа пред служебния вход на Народното събрание започна протестната акция, съобщава БНР. Синдикатът недоволства от параметрите на бюджета и подоходната политика, като иска от депутатите..

публикувано на 24.11.25 в 13:23

Обновяват сградата на ДКЦ V "Св. Екатерина"

Проектът „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ V "Света Екатерина“ бе представен в зала "Варна" на Община Варна от управителя на лечебното заведение д-р Галина Павлова и екипа на проекта. Събитието се проведе в навечерието на днешния празник - Деня на Света..

публикувано на 24.11.25 в 12:17

Благомир Коцев днес ще бъде преместен във Варненския затвор

Кметът на Варна Благомир Коцев ще бъде преместен днес от София във Варненския затвор. Делото му беше прехвърлено във Варненския окръжен съд, където на 27 ноември предстои ново разглеждане на мярката за неотклонение на Коцев. Окръжният съд разпореди Благомир Коцев да бъде преведен във варненския затвор Вчера общинската избирателна комисия отложи..

публикувано на 24.11.25 в 11:28

Предприемач: Бюджет 2026 ще бръкне в джоба на всеки един работник

Бюджет 2026 ще бръкне в джоба на всеки един служител, защото увеличава с 10% социалните плащания, които са една голяма част от разходите за възнаграждения. Това коментира в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" предприемачът Димитър Димитров, който управлява няколко компании в различни сектори. По думите му, допълнителните разходи, свързани..

публикувано на 24.11.25 в 11:20

39-годишна жена е с опасност за живота след тежка катастрофа на пътя Варна-Добрич

39-годишна жена от Варна е с опасност за живота след тежка катастрофа на пътя Варна-Добрич от събота. Тя е била пътничка в автомобил и е настанена в реанимация, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Лека кола навлиза в насрещната лента и блъска движещата се в нея друга кола. Вследствие на удара са пострадали цялото семейство, което е..

публикувано на 24.11.25 в 10:43

Финансов консултант за Бюджет 2026: По-високите осигуровки днес не означават по-високи пенсии в бъдеще

Бюджет 2026 изглежда амбициозен, но е изграден върху няколко смели предположения – че икономиката ще расте бързо, инфлацията ще остане под контрол и държавният дълг ще се задържи в устойчиви граници. Ако едно от тези условия не се изпълни, рисковете ще се стоварят върху хората. Това коментира за Радио Варна и предаването "Новият ден"..

публикувано на 24.11.25 в 10:35