Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следим състоянието на Черно море чрез мобилно приложение

Снимка: БГНЕС

Ново мобилно приложение – Black Sea Watch вече дава възможност всеки да следи състоянието на Черно море, съобщи Димитър Попов от сдружението „Зелени Балкани”.

Приложението е разработено в рамките на проект с Басейновата дирекция за Черноморския регион и учени от университета в Истанбул.

Освен за състоянието на морето, приложението дава възможност за проследяване на бреговата ивица и запознава потребителите с биоразнообразието. Инсталацията и употребата му са безплатни. Достъпно е на три езика – български, английски и турски. Освен мобилна, има и десктоп версия.

Приложението позволява на всеки любител да прави снимки и да ги качва в него, посочвайки датата и географските координати. Базата данни, която се набира ще се ползва съвместно с учени от наши, румънски и турски научни институти, уточни Попов. По думите му, най-честите наблюдения, които са качени в базата до момента са на редки видове птици и морски бозайници. През миналата година, през него се е сигнализирало и за откритите от граждани мъртви делфини.

Черно море има много проблеми, затова сме се насочили към тях. За съжаление, голяма част от тях са с човешки произход. Някои от тях са от свръх експлоатация на ресурсите. Друга част са от замърсяване, но един много сериозен проблем – специално за живите организми, е навлизането на инвазивни видове, т.е. чужди видове, които не са типични за Черно море.

Към днешна дата тези чужди видове донякъде са овладяни, но не напълно. Рапана, този охлюв дошъл от много далече с баластните води на корабите е предизвикал малка катастрофа със състоянието на черната мида, а една малка медузка – ктенофора, е довела до голям спад на запасите от хамсия, която е ключов вид в екосистемата. Така че по отношение на рибни запаси, по отношение на биоразнообразието, Черно море е доста заплашено, но все още то е дом на стотици видове растителни и животински видове.

В самия списък с видове, който всеки може да види в своя джоб в телефона, сме включили към 160-170 вида, като те непрекъснато се обновяват в нови наблюдения.

За мен ней-интересното  е, че беше регистрирано наблюдение на морска костенурка Карета в Румъния, съвсем в най-южната част на делтата на р. Дунав, а това в исторически план е 5-то или 8-мо наблюдение на този вид, който е типично средиземноморски и много  рядко навлиза в Черно море.

Други интересни наблюдения имахме – фламинго, в Атанасовското езеро. Последните години вече не е чак такава рядкост, но също го имаме записано като наблюдение. Някои доста редки видове птици – тръноопашата пататница, една друга по-дребна птичка – пепеляв брегобегач... има интересни наблюдения. За съжаление няма много интересни наблюдения на риби до този момент. За нас най-изненадващото е, че има най-много наблюдения на птици, след това на морски бозайници.

Всички си спомняме през изминалото лято имаше много смъртни случаи, основно на младите представители, на вида муткур – морската свиня.

За какво ще се ползва набраната база от данни?

Самата база от данни ще допълва целеносочено информациита за различните организми. Те ще са свободно достъпни и всеки ще може да ги види – подадените и одобрени.

Каква е ситуацията с крайбрежните растения и дюните, които лека полека изчезват?

Това приложение може да бъде изключително полезно за мониторинг състоянието на дюните, тъй като дюните на природен тип местообитание, те се характеризират със своята растителност. Редовното записване на наблюденията на даден плаж – защото за нас ние ги считаме пясъчни образования и наличието на растителност, показва, че те са в добро състояние. Записването на  тези данни примерно след пет години, че там няма растителност – трябва да се потърси причината.

За съжаление най-често тази причина е, не само /не/закоконно строителство, но много често в самите концесии на плажовете. Хората не обичат на плажа да ги бодат. Обикновено тези самофитни растения, така наречени, са доста трънливи. Често се прави една така доста груба мярка – минава булдозера и заравнява пясъка. Само че това нещо унищожава растителността и унищожава природно местообитание, което е обект на  защита по Директива за опазване на местообитанията на ЕС.

Интервюто може да чуете в звуковия файл:



Според Таня Милкова, началник отдел в Басейновата дирекция, подобен тип данни ще подпомагат при изледвания за състоянието на морето. До няколко месеца започват такива за ефекта от дънното тралене.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В КЕВР обсъдиха новите цени на водата

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат  от поскъпване с 19% в Сливен и 0,8 % - във Варна, до поевтиняване с 15% в Добрич, бяха обсъдени в Комисията за енергийно и водно регулиране.  От догодина най-скъпа ще е водата в Разград, Силистра и Шумен - над 6 лв., а най-евтина в Пазарджик - 3 лв. за кубик. Средно за..

публикувано на 28.11.24 в 18:38

Ново огнище на шарка по животни в Сливенско, Димитър Главчев свиква Централния епизоотичен съвет

Откриха огнище на шарка по дребните преживни животни в сливенското село Желю войвода. Областният управител Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия. Издадена е заповед, с която се определя 3-километрова защитна зона около огнището, както и 10-километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, съобщава БГНЕС...

публикувано на 28.11.24 в 18:24

До края на годината изплащат над 1 милиард лева на земеделците

До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..

публикувано на 28.11.24 в 18:07

В Добрич разкриха престъпна група за ало измами, задържан е главният организатор

При съвместни действия на Главна дирекция "Национална полиция“, Областната дирекция на МВР Добрич и Районната прокуратура в Добрич е разкрита организирана престъпна група за телефонни измами. Задържан е и вторият фактически ало измамник. 44-годишният мъж от Горна Оряховица е с повдигнато обвинение за организиране и осъществяване на измами за..

публикувано на 28.11.24 в 16:58

Ивайло Мирчев: Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер

Демократична България няма да подкрепи изключването на Явор Божанков и Даниел Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес. Това написа във фейсбук Ивайло Мирчев от "Демократична България". "За да се намери изход от тази безпрецедентна криза подкрепихме Силви Кирилов, въпреки всички негативи, които има този ход. Направихме всичко, което е..

публикувано на 28.11.24 в 16:42
Снимката е илюстративна

ОбС-Варна одобри преразпределение на средства за ремонти на улици

Общинският съвет във Варна прие решение за преразпределение на средства от целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. Промяната се налага поради несключени към момента договори за изпълнение на строително-монтажни работи за няколко обекта. От списъка за финансиране на обща стойност 1,25 млн. лева отпадат улиците „Перла“, „Младежка“ и „Мечтание“..

публикувано на 28.11.24 в 16:40

Община Варна отпуска 1,76 млн. лева на "Градски транспорт" за покриване на дългове

Община Варна ще отпусне 1,76 млн. лева на „Градски транспорт“ ЕАД. Решението беше взето на днешното заседание на местния парламент след дебати. Средствата се предоставят за покриване на част от неотложните плащания на дружеството. Сериозна дискусия предизвика предложението за отпускане на средствата с цел покриване на дългове към Българската банка за..

публикувано на 28.11.24 в 16:25