Професор Игор Резник - ръководител на Центъра по трансплантация на костен мозък в университетската болница „Света Марина” във Варна коментира възможността през пролетта да започнем извършването на алотрансплантации във Варна.
Проф. Резник, колко трансплантации осъществявате в Центъра във Варна годишно ?
На първо място вече няколко години в София извършват трансплантации и там има хематологичен център,но тези трансплантации не са достатъчно за населението на България. В Източна България няма подобен център,а териториалният обхват е важен, защото болните трябва след това да се наблюдават. На второ място лечението беше осъществено във Варна още през 2015-та година. Какво ново обаче направихме през последните години ? Напълно изменихме техническата структура на отделението по трансплантация, направихме специална филтрация на въздуха , специален контрол на налягането, на вентилацията на помещенията , микробиологичен контрол на въздуха , допълнителни тестове в лабораторията, които дават възможност на съвременно ниво да се извършват процедурите.Имаме достатъчно добра апаратура на съвременно ниво.Това ни дава възможност да извършваме не само т.нар. автотрансплантации, които технически са по-прости ,но и трансплантации от други хора- алотрансплантации, които са подходящи за лечението на много болести,особено на кръвта - на левкемията и на някои генетични заболявания.
А само левкемията и генетичните заболявания ли са подходящи за лечение по този начин?
Трансплантацията даже на костен мозък е голяма наука ,защото от една страна това е смяна на болната кръв, а от друга кръвта не е твърд орган като сърцето, бъбреците,дробовете ,които са с определена функция. Функцията на кръвта е много по-голяма и освен известната – за разнасянето на хранителните вещества и кислорода в организма,другата функция, която по-малко се обсъжда-това е имунната функция .Всички имунни функции са продукт на клетките на кръвта,свързани и с костния мозък.
Тоест, Вие можете да лекувате и автоимунни заболявания ?
Можем да лекуваме и автоимунни заболявания, сега много е направено по този повод ,аз с това се занимавах в Израел и тук вече сме изработили документи за присъединяването на тази програма. Лекуват се и ред вродени заболявания , свързани с нарушение на обмяната на веществата , генетични болести също се лекуват и, разбира се, онкологични заболявания, при които кръвта и костния мозък са много чувствителни към химиотерапията. А за лечението на много тумори е нужна интензивна химиотерапия .
Какъв е капацитетът на Вашия център и колко пациенти сега подготвяте за трансплантация,има и деца между тях ?
Да, на първо място възобновихме автотрансплантациите и сега голяма стъпка, която ще бъде скоро направена, е преходът към трансплантации от друг тип – алотрансплантации. Технически сме готови за това. С децата е същото- практически можем да лекуваме деца,имаме няколко деца от детското онкохематологично отделение ,които са планирани за трансплантации. Две са с левкемия, едното е с невробластом - за едните ще се прилага авто, а за другите- алотрансплантация. 3-4 деца имаме на възраст 11-12 години и две малки деца на година и половина. Имаме и възрастни пациенти –извършихме 10 трансплантации и сега ще приемем двама пациенти за автотрансплантации, има и чакащи за алотрансплантации. Чака се 2-3 месеца в най-добрия случай, защото трябва да се намери донор ,който може да е от всеки край на света .
Какви са първите резултати от вече извършените в центъра трансплантации ?
Да, през последните години има резултати от трансплантациите , които могат да се оценят по два параметъра: Единият е непосредствен,който говори за нашите усилия - това е т.нар.смъртност, свързана с целия процес на трансплантация, с интензивната терапия,с умението да се подържа болния с изкуствено хранене и т.н. Вторият параметър е свързан с отговор на въпроса , доколко нашите усилия са довели до пълното излекуване на болния. И затова трябва да изминат няколко години , да се наблюдава дали болестта няма да се върне. Всички,които са преминали през нашия център, са изписани в нормално състояние.
Трасплантациите безплатни ли са за пациентите ?
Това е безплатна процедура, за болните не струва нищо , държавата отделя за трансплантация 40 000 лева, т.е. 20 000 евро. Това е много ниска сума, реално струва 150-200 000 в европейските страни автотрансплантацията ,а алотрансплантацията, за която се отделят до 100 000 лева ,струва 300-350 000 в Европа.
Кога ще имате възможност да извършвате алотрансплантации?
Аз много се надявам, макар че е трудно да се прогнозира, защото зависи не само от нашите желания , но и от болните ,и от намирането на донори – това е един от проблемите. Много сериозен е въпросът за регистрация на центъра в международната мрежа за търсене на донори. Сега сме подготвили документи, за да станем разпознаваема структура. На болните,които чакат в момента, ние търсим донори в сътрудничество със софийския център , където има официално призната лаборатория, която има право да дава генетични данни. Имаме всички данни вече за лицензиране ,но изискванията за лицензирането растат непрекъснато. Съществуват и български лицензи ,основани на европейското законодателство, но за включване в международната мрежа е необходимо да получим специфичен номер, основан на активността на центъра. Мисля, че 2017-та ще е ключова по отношение на алотрансплантациите , през пролетта е възможно да започнем и тогава бихме могли да предявим изисквания за включване в международната мрежа за търсене на донори и за предоставяне на донори от България за други страни.
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар - на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..
За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..