Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се наблюдават сериозни екологични проблеми в Черно море

Снимка: БГНЕС

В момента в Черно море не се наблюдават сериозни екологични проблеми. Това съобщи за Радио Варна Таня Милкова, началник отдел в Басейновата дирекция за Черноморския район. Най-замърсените райони по крайбрежието са Варненският и Бургаският заливи. От две години се събира информация относно състоянието на отделни места. През тази година ще бъде направен анализ на дългогодишния ефект от дънното тралене. Проучванията ще се правят със специализирана техника за заснемане на морското дъно, за да се определи изменението на местообитанията.

Като цяло може да се каже, че в момента в Черно море при нашите изследвания и на база на информацията, с която , не се наблюдават сериозни екологични проблеми, които са свързани с непосредствена заплаха за състоянието на морето.

Разбира се, има локални влошавания, има локални специфики, но като цяло за щастие, на този етап, не е възможно да говорим за сериозни екологични проблеми.

Къде са локалните влошавания?

Зависи разбира се от спецификата на морската среда. Например, двата залива...

Говорим за Варненския и Бургаския заливи?

Точно така. Те в българската акватория са подложени на по-комплексен антропологичен анализ, различни ползвания от човешката дейност. Разбира се, там натоварванията са малко по-високи. Нашите проучвания са насочени вече и в местата с по-силен корабен трафик. Също така местата, които са свързани с по-силен интерес за риболов, но тепърва набираме повече данни в тази насока.

Проучванията са започнали в рамките на последните две години и са още в много начален етап, за да можем да дадем някаква оценка.

От Варненския и Бургаския залив къде състоянието е по-тежко?

Състоянието и на двата залива е определено на този етап като умерено. Не може да се направи сериозна диференциация между състоянието на двата залива.

Казахте, че няма сериозни проблеми. Несериозните кои са?

Проблеми има най-различни и може да се окаже, че някои от тях са сериозни. Например, един от проблемите, върху които ще се фокусираме и имаме планирани мерки вече по приетата в края на 2016 г. Морска стратегия, е дългосрочното наблюдение на ефекта на дънното тралене.

Все още няма дългосрочни проучвания и натрупани достатъчни масиви от данни, които да ни позволят да направим оценка на степента на въздействие от дънното тралене - до каква степен то уврежда дънните местообитания и свързаното с това биоразнообразие на цялостната морска екосистема.

Затова има планирани, които ще стартират – надявам се, настоящата година. В рамките на изискванията на Морската стратегия, която включва период от 6 г., се надяваме да имаме достатъчно обективна и обоснована информация, която да ни позволи да предприемем конкретни мерки.

На този етап, съгласно издаваните от ИАРА ежегодни заповеди за разрешаване на риболовни дейности, е забранено използването на тралиращи средства, вкл. дънно тралене, в тримилната акватория. Идеята на проучванията в рамките на морската стратегия е да установи каква е реалната ситуация на морското дъно.

Как ще се правят самите проучвания?

Изискват специализирана техника, която прави заснемането на морското дъно и позволява да се определи степента на увреждане на неговата цялост, позволява да се определят преобладаващите видове, които обитават морското дъно. По този начин се дава информация дали това са типичните видове, дали състоянието на местообитанията е увредено или не, какво е тяхното разпространение, тъй като дънните местообитания може да се каже са основата за развитие на биоразнообразието в Черно море. Там рибите хвърлят хайвера си, много от организмите се размножават.

Проучванията за дънното тралене се предвижда да започнат от следващата година.


Цялото интервю с Таня Милкова може да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина, Балчик

Прогноза за времето

Днес ще има променлива облачност сутринта с повече разкъсвания и намаления, на места и до слънчево, а по-късно през деня ще се увеличава, временно и до значителна. Вятърът ще е умерен по крайбрежието от изток и югоизток, във вътрешността на Североизточна България поривист от юг-югоизток. Максимални температури 13°-18°, по крайбрежието 10°-13°,..

публикувано на 15.04.25 в 05:53

Адресите без ток

В периода 15.04.2025 - 16.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Сотира, м-ст Акчелар, ул. Димитър Манчев, ул. Георги Русев, ул. Димитър Манчев, ул. Кръстьо Сарафов, електрозахранени от ТП 1767. На 15.04.2025, от..

публикувано на 15.04.25 в 05:00

Подрязват опасно дърво в междублоково пространство в района на ул. „Шипка“

На 15 април 2025 г. (вторник), от 08:30 ч. ще се извърши обезопасяваща и скъсяваща короната резитба на дърво от вида Копривка във вътрешно междублоково пространство на ул. „Шипка“ №3 и ул. „Шейново“ №2, съобщиха общинските еколози на район „Одесос“. По тяхна информация състоянието, в което се намира дървото, е лошо и застрашава безопасността и..

публикувано на 14.04.25 в 18:45
Плажът на Кранево

Подобряване на инфраструктурата и чистотата в Кранево искат от хотелиерския бранш

Кранево не е селището отпреди десет години, на него трябва да се гледа като целогодишно място за туризъм и съответно предвиждане на повече средства за чистота, сметоизвозване, инфраструктура. Около тези искания се обединиха на днешното обсъждане на бюджета на Община Балчик представители на хотелиерският бизнес от курортното село. Станислав Димитров –..

публикувано на 14.04.25 в 18:07

МВР предвижда закупуване на цивилни коли за контрола на трафика по пътищата

Необозначени автомобили, които да контролират трафика по пътищата, предвижда да бъдат закупени Министерството на вътрешните работи. Това заяви при посещението си в Добрич вътрешният министър Даниел Митов. Според министъра при изготвянето на картата за рисковите пътни участъци в страната Агенция „Пътна инфраструктура“ трябва да вземе под внимание картата..

публикувано на 14.04.25 в 17:43
Кметът на Варна Благомир Коцев

Коцев: Над 283 млн. лева ще бъдат вложени в образованието във Варна

Най-голям дял в бюджета на Община Варна за 2025-а година е заложен за функция "Образование".  46% от парите за града ще се харчат за подобряване на материалната база на училищата и повишаване качеството на образованието. Предвидени са над 283 млн. лева или с 2% повече, спрямо предходната година, като голяма част от тях са делегирани от държавата. Това..

публикувано на 14.04.25 в 16:20

ГЕРБ-Варна: Общината се бави с представянето на проектобюджета

Община Варна се бави с представянето на проектобюджета за тази година. За това предупредиха общински съветници от партия ГЕРБ. По думите им във всички по-големи общини финансовата рамка за годината вече е обявена, а на някои места вече са преминали и обществените обсъждания.  Варна няма да има бюджет за тази година преди средата на май,..

публикувано на 14.04.25 в 15:40