Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Jump Math децата учат по-лесно математика

Млади неоткрити математически гении или всеки може да се справи с математиката. Така накратко, само с няколко думи може да се опише системата JUMP Math, която се разпространява напълно безплатно в училища и учебни центрове в цял свят. В основата й е вярването, че всички деца могат да научат математиката, а всички учители могат да я преподават. JUMP Math не променя учебната програма или учебния материал, който се преподава, нито класната структура на обучение. Променя само мисленето.

За системата и начина, по който се преподава JUMP във Варна разговаряме с Дороти Берова:

Авторът на методиката JUMP Math e канадския математик Джон Майтън от университета в Торонто. Самата методика е разработена преди повече от 15 г. и най-ценното в нея е, че всички похвати са следствие от реална работа и натрупан опит с деца. Мотото е, че всеки може да се справи с математиката по един много забавен начин, а абстрактното математическо знание може да бъде представено на един много разбираем за децата език.

Какво означава разбираем за децата език? Имаме, примерно, един учебник, в който е написано 7 по 5 е 35. Ако използваме JUMP как ще представим? Как ще научим децата да умножават, нещо което им е доста трудно във втори клас?

Умножението не е представено както в нашата класическа методика. Никое дете не учи таблицата за умножение наизуст. Методиката JUMP Math е съвсем различна. Така, за да стигнем до едно понятие, ние трябва да имаме концепцията за него – т.е. трябва да имаме усет за числа.

Какво означава усет за числа? Как представяте числата от 0 до 9?

По един много приложен начин. Те се представят в нагледно – образен материал. Използваме различни видове жетони, различни видове мъниста, след което ако трябва да представя таблицата за умножение първо групирам материала, след това го рисувам. Едва тогава стигаме до идеята за умножение.

Всъщност в JUMP Math понятието се казва в последствие.

Аз не уча „голи” определения. Децата стигат сами до тях. JUMP разчита на това, и не само JUMP– самият наш мозък е устроен така, че всичко се учи стъпка по стъпка.

Цялото интервю с Дороти Берова чуйте в звуковия файл:




Ето и мнението на част от децата, които се занимават с математика посредством JUMP във Варна и които вече искрено се вълнуват от математиката. Преди да ги чуете обаче си помислете колко от вас намират математиката за сложна и неразбираема:




Малко статистика: средно 54% от децата в средното училище се справят с математиката. Данните са валидни за целия свят и винаги се движат в близки граници, казва авторът на методиката Джон Майтън. База за тези данни са всъщност резултатите от световното изследване PISA. В това число влизат едновременно отличниците, които решават по около 75% от задачите успешно, както и децата, които изостават - със само 19% успех.


Повече за системата JUMP и приложението й във Варна – очаквайте в часът на Радио Варна представя тази  събота, 18 февруари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00