Община Добрич проучва мнението на гражданите във връзка с предложение за именуване на Седмицата на камерната музика. На официалната интернет страница на общината се провежда анкета с въпрос: „Подкрепяте ли идеята Седмицата на камерната музика да носи името на проф. Константин Илиев?”. От местната управа съобщават, че Общественият съвет по култура е взел такова решение по предложение на краеведа Атанас Пеев и Мария Славова – пианист и органист, клавирен педагог. Организаторите припомнят, че проф. Константин Илиев е емблематично име за българската музика. В разцвета на творческите си сили той се установява в Добрич и в периода 1972-1978 г. ръководи новосформирания Толбухински камерен оркестър. За кратко време успява да го издигне като един от най-добрите извънстолични оркестри. Седмицата на камерната музика в Добрич, чието първо издание е през 1975 г., се създава по идея на Константин Илиев. На този форум през годините гостуват едни от най-силните и интересни музиканти и камерни състави. През 2010 г. музикалното събитие прераства в Седмица на камерната музика с международно участие. От тогава до днес много артисти и музикални формации от различни континенти са гостували на сцените в Добрич. Идеята форумът да носи името на проф. Константин Илиев не е единствено знак на уважение към един голям и неотминал във времето принос, смятат организаторите. Идеята е, както казва неговият ученик Пламен Джуров: „Урокът, наречен Константин Илиев, трябва да отзвучава много дълго и да се разпростира нашироко.”
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..