Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненец, живеещ в Америка: Когато си извън България, народната музика ти става още по-свидна

Варненецът Стилиян Митков живее от 13 години в Лас Вегас, САЩ. Председател е на тамошната Асоциация на българите, организира срещи между тях. Учил е в математическата гимназия „Д-р Петър Берон” във Варна, завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски”, работи в студентското радио "Алма Матер", след това в програма „Хоризонт”. Заминава за Америка, където стартира малък бизнес.

Тръгнах от Варна първо, още когато бях ученик, исках да изляза от града за малко, за да мога да изляза от цялата атмосфера. Не че не ми харесваше града, просто исках да опитам нещо ново, нормални тинейджърски чувства. Първо бях в Търново, после отидох в София и след това реших, че искам да опитам и малко от Света.

Ти си ни бил колега, работил си в радио за кратко?

Беше много интересно, винаги исках да правя нещо журналистическо, винаги исках да видя как върви цялата система, как е целият бранш. Когато отидох в София, имаше и в момента го има едно студентско радио-  „Алма Матер”. Тогава имахме възможността да не бъдем в журналистически факултет и пак да ни научат на радио и всъщност там ми дадоха възможност да започна да работя - първо в спортната редакция, а след това и в другите.

Да си го кажем направо журналистиката е занаят, който се предава. На какво успя да те научи този занаят и помогна ли ти в бъдеще?

Да, определено ми помогна в бъдещето, защото, когато се занимаваш с журналистика трябва да си доста контактен, да се запознаваш с много хора. Журналистиката точно с това ми помогна, да се свързвам с хората по-лесно. Има хора, които изпитват трудност да правят нови запознанства. Това, което журналистиката те учи на най-важното - да правиш нови връзки, контакти. Определено, ако искаш нещо да постигнеш като информация, или като приятелства, или като някаква основа за бъдещи проекти, това също помага и то много.

До колкото разбрах ти си имал и досег с „Хоризонт”?

Да, работих в предаването „Хора , пътища, автомобили”.

Какви са ти спомените?

Беше страхотно! Винаги е готино да работиш в Национално радио. Със сигурност беше голяма тръпка за мен, защото това беше първият път, в който се докосвах до професионалистите и беше наистина много интересно!

Имате ли контакти с други българи?

Да, имам доста контакти с българи, дори съм председател на Българската асоциация в Невада. Правим доста различни масови мероприятия. Миналата година ни гостува Валя Балканска, „Оратница”, направихме много хубаво коледно парти. Има доста голяма българска общност, представена във Вегас.

Колко българи живеят там?

Предполагам около 10-15 хиляди минимум.

Предполагам слушате и Българското национално радио?

Да, доста често, когато се събираме обикновено слушаме българско радио и отдаваме по-голямо внимание на музиката. Има много хубави български радиа, които пускат хубава българска музика.

Вие народна музика слушате ли?

Много е интересно, защото, когато си там, извън България, на народната музика й предаваш още по-голямо значение, става ти свидно. Когато има празници, дали ще са сватби, дали ще са кръщенета, или просто така да се събереш, много често пускаме народна музика или български естрадни песни. Тази българска музика, тя е живинката, която ни дава и е още по-свидно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37