В предаването „Радио Варна представя” ще си спомним за две значими събития в морската история на Варна и България. Първият ни разказ ни връща в 24-я ден на месец февруари 1942 г. всъщност началото е няколко години по-рано. Периодът 1938-39 година, когато започват първите превози на еврейски бежанци от български пристанища към Палестина. Българските власти не се намесват и не пречат на еврейската емиграция през нашите пристанища, но още по-интересното е, че и германските власти си затварят очите за нея. Първата груба бежанци отплава от пристанище в Бургас с кораба Агиос Николаос, Следват десетки плавания с различни кораби, превозили хиляди еврейски бежанци до обетованата земя. И така достигаме до 24 феруари 1942 година, когато в Черно море пред Босфора, торпилиран от съветска подводница потъва корабът „Струма” със 767 души на борда – евреи-емигранти и български екипаж от 5 души. Сигурните данни за спасени са само за един човек. Още за историята на кораба, екипажа му и за потъването на Струма, разказва историка Атанас Панайотов.
Другото важно за българската морска история събитие, за което говорим по Радио Варна, се е случило на днешния ден през 1916 година. Тогава във Варненския залив при изпълнение на военна операция на българска мина се натъква и потъва руският ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин”. Известно време след това, ръководството на българската армия е пазила в тайна тази морска победа за да не се разкрие къде точно се намира минното поле. Едва няколко месеца по-късно участните в операцията по обезвреждането на „Лейтенант Пушчин” биват наградени, това разкри директорът на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева, която споделя още интересни факти за тази българска морска победа в Първата световна война.
Останките от руския кораб Лейтенант Пушчин бяха открити край нос Галата през 2010 година, а български военни трофеи постъпиха във Военноморския музей като експонати. Сред тях е едно от оръдията на миноносеца / на снимката /, както и един от флаговете на кораба.
Подробностите, чуйте в прикачения звуков файл:
„Ако накараш човек да се усмихне, ще промениш света. Може би не целия свят, но неговия със сигурност“. Това гласи мъдрост с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Който и да е той, добре го е казал човека. Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Добромир Мързов пък ще опитат да предизвикат усмивките на всички ранобудни..
На 9 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE). Представяне на новия албум на ALI"Introverse" – разговор с Алан Абдала. Красимир Кунчев (екс-МЛЪК!) за втория албум на EAGLE POST "Dystopian Romance". Разговор с Ивелин Желев за новия сингъл на DISMOUNTED "As the Stories Were Told". В..
Радиото, което има „за всички по нещо“ – една история от село Садово, където се събуждат с Радио Варна, в 6.15 часа. Радиото като приказка разказана в шест минути , в 6.40 часа. Коледната елха във Варна грейна на Никулден на площад „Независимост“. През почивните дни базарът там също беше предпочитано място за фотосесии и..
Радио Варна с нов аудиоалбум, „Идентичност“, в навечерието на своята 90-годишнина, днес е официалната му промоция в ефир Мюзикълът „Вдън горите“ с българска премиера във Варна – гостува част от постановъчния екип „Кокичето от старото училище“ - сборник разкази на Галя Симова „Пътуване във времето“ - съвместна изложба на Боряна..
„Още 25 петъка и е лято“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Хубаво е, освен с ударна доза кафе рано сутрин, да се събуждаме и с ударна доза оптимизъм. Ударната доза усмивки и добро настроение ви очакват на честотите на Радио Варна в следващите няколко часа, в които ще проследим събуждането на празничния Никулден, в който..
Гости на предаването са Елина Райнова - основател на Сдружение ЗА ТЕБ във Варна, и доброволките по програма Европейски корпус за солидарност - Сета Райнова и Дуня Павлович. В духа на международния ден на доброволчеството - 5 декември, разговаряме за необходимостта от законова рамка и защита на правата на доброволците у нас, за мотивацията на..