Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сляпата Вайша" се размина с "Оскар" за късометражна анимация

| обновено на 27.02.17 в 07:14
Кадър от филма "Сляпата Вайша"

"Сляпата Вайша" на българина Теодор Ушев не можа да вземе „Оскар“ в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.

На 89-ата церемония по връчването на наградите на Американската филмова академия победител в тази категория стана „Свирчо“ на Пиксар – основен конкурент на „Сляпата Вяйша“.

Виола Дейвис бе отличена с Оскар за поддържаща женска роля във филма на Дензъл Уошингтън "Прегради".

За най-добър документален филм бе отличен "О Джей: Произведено в Америка". Това е най-дългият номиниран филм в историята на наградите "Оскар" - лентата е цели 7 часа и 47 минути.

Оскар за чуждоезичен филм взе "Търговският пътник" на иранския режисьор Асгар Фархади. Това е втори Оскар за Фархади, който не присъства на церемонията в знак на протест срещу затегнатия граничен контрол и опита на президента Доналд Тръмп да спре достъпа на граждани от 8 предимно мюсюлмански държави в САЩ.

"Първи контакт" на Дени Вилньов взе наградата за звуков монтаж, а "Възражение по съвест" - за звук. "Отряд самоубийци" взе Оскар за грим и прически, а "Фантастични животни и къде да ги намерим" бе отличен за костюми.

"Зоотрополис" взима "Оскар" за пълнометражна анимация. Той бе обявен и за най-добра анимация на изминалата година

"Книга за джунглата" взе "Оскар" за специални ефекти.

За късометражен документален филм отличието отиде при филма „Белите каски” – за доброволните спасителни отряди на Сирия, които обикалят Алепо и останалите градове, пострадали от войната и спасяват от развалините ранени и пострадали цивилни.

Другото българско участие беше за научно-технически постижения, категорията, която затрудни водещите да обяснят какво представлява софтуера V-ray на българската компания Chaos Group. Технологиите, взели "Оскар" за научни постижения бяха упоменати накратко. Sобствениците на Chaos Group Владимир Койлазов и Петър Митев получиха наградата си на 11 февруари.

Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ отнесе шест от наградите - за сценография, оригинална музика, операторско майсторство, песен към филм, за режисура и за главна женска роля на Ема Стоун.

Отличието за оригинален сценарий отиде при "Манчестър край морето", а за адаптиран - при филма "Лунна светлина". Главният роля на Кейси Афлек - брат на Бен Афлек, в "Манчестър край морето" му донесе и "Оскар" за главна мъжка роля.

В най-голямата категория на вечерта - тази за най-добър филм, претендираха 9 заглавия. "Оскар"-ът отиде при "Лунна светлина", след объркване, при което мюзикълът "Ла ла Ленд" беше обявен първоначално за победител.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

40 FINGERS – виртуозно пътешествие през струнния свят на китарата

Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...

публикувано на 08.01.25 в 14:56

Киношкола "Братя Люмиер" с открит урок в отдел "Изкуство" на варненската библиотека

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 07.01.25 в 14:09

Тази вечер се провежда церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“

Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..

публикувано на 05.01.25 в 16:10

"50 години въображение" - изложба на Светослав Здравков

Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник.  И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..

публикувано на 03.01.25 в 12:56

Измеренията на болката

В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...

публикувано на 03.01.25 в 12:41

Огненото шоу „Палячи“ ще радва варненци и гостите на града на 3 януари на коледния базар на площад „Независимост“

Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...

обновено на 03.01.25 в 09:23

От Супермен до Аватар 3 - най-очакваните кинопремиери през 2025 година

Шарен и разнообразен ще е киноафишът през новата година. Очакват ни хитови заглавия, ето и някои от тях: Още в третия ден на Новата година по кината у нас излиза „Носферату“на режисьора Робърт Егърс. Мрачната вампирска история е римейк на един от първите филми на ужаса от 1922 година - германската продукция "Носферату – Симфония на ужаса"...

публикувано на 01.01.25 в 14:35