Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сляпата Вайша" се размина с "Оскар" за късометражна анимация

| обновено на 27.02.17 в 07:14
Кадър от филма "Сляпата Вайша"

"Сляпата Вайша" на българина Теодор Ушев не можа да вземе „Оскар“ в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.

На 89-ата церемония по връчването на наградите на Американската филмова академия победител в тази категория стана „Свирчо“ на Пиксар – основен конкурент на „Сляпата Вяйша“.

Виола Дейвис бе отличена с Оскар за поддържаща женска роля във филма на Дензъл Уошингтън "Прегради".

За най-добър документален филм бе отличен "О Джей: Произведено в Америка". Това е най-дългият номиниран филм в историята на наградите "Оскар" - лентата е цели 7 часа и 47 минути.

Оскар за чуждоезичен филм взе "Търговският пътник" на иранския режисьор Асгар Фархади. Това е втори Оскар за Фархади, който не присъства на церемонията в знак на протест срещу затегнатия граничен контрол и опита на президента Доналд Тръмп да спре достъпа на граждани от 8 предимно мюсюлмански държави в САЩ.

"Първи контакт" на Дени Вилньов взе наградата за звуков монтаж, а "Възражение по съвест" - за звук. "Отряд самоубийци" взе Оскар за грим и прически, а "Фантастични животни и къде да ги намерим" бе отличен за костюми.

"Зоотрополис" взима "Оскар" за пълнометражна анимация. Той бе обявен и за най-добра анимация на изминалата година

"Книга за джунглата" взе "Оскар" за специални ефекти.

За късометражен документален филм отличието отиде при филма „Белите каски” – за доброволните спасителни отряди на Сирия, които обикалят Алепо и останалите градове, пострадали от войната и спасяват от развалините ранени и пострадали цивилни.

Другото българско участие беше за научно-технически постижения, категорията, която затрудни водещите да обяснят какво представлява софтуера V-ray на българската компания Chaos Group. Технологиите, взели "Оскар" за научни постижения бяха упоменати накратко. Sобствениците на Chaos Group Владимир Койлазов и Петър Митев получиха наградата си на 11 февруари.

Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ отнесе шест от наградите - за сценография, оригинална музика, операторско майсторство, песен към филм, за режисура и за главна женска роля на Ема Стоун.

Отличието за оригинален сценарий отиде при "Манчестър край морето", а за адаптиран - при филма "Лунна светлина". Главният роля на Кейси Афлек - брат на Бен Афлек, в "Манчестър край морето" му донесе и "Оскар" за главна мъжка роля.

В най-голямата категория на вечерта - тази за най-добър филм, претендираха 9 заглавия. "Оскар"-ът отиде при "Лунна светлина", след объркване, при което мюзикълът "Ла ла Ленд" беше обявен първоначално за победител.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Мутафов с изложба живопис във Варна

Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа.  Иван Мутафов е художник, но също така краевед,  планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с.  Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във  Великотърновския университет „Св. св...

публикувано на 14.04.25 в 15:58
mario_vargas_liosa_bgnes_2

Носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса почина на 89 години

Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..

публикувано на 14.04.25 в 09:41

Велобиблиотеката подновява обиколките си във Варна

От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков".  Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

Фолклорен празник „Великденска плетеница“ зарадва варненската публика

Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..

публикувано на 13.04.25 в 12:07

Йордан Д. Радичков и Владимир Полеганов с представяния на книги във Варна

На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..

публикувано на 10.04.25 в 15:29

„Primavera“ - съвместна изложба на Анна Цоловска и Бисера Вълева във Варна

„Primavera“ е изложба, съвместно предизвикателство на проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Във варненската галерия „Папийон“ двете художнички представят скулптурни форми от бял шамот и кристално стъкло и..

публикувано на 10.04.25 в 14:42

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в родпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 10.04.25 в 14:34