Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частично бедствено положение ще бъде обявено в девненския завод "Полимери"

Частично бедствено положение ще бъде обявено утре на територията на бившия завод „Полимери” в Девня - това съобщи Тодор Йотов - областен управител на Варненска област, който уточни, че процедурата ще бъде по негова препоръка със заповед на кмета на общината Свилен Шитов.

Йотов посочи, че няма пряка опасност за населението, но съществува потенциална опасност, тъй като има пробойна на една от цистерните.

По време на периода на частичното бедствено положение - първоначално за една седмица с опция за удължаване до 30 дни, ще бъде възстановена бетоновата площадка, където са цистерните, а пробойната ще бъде запълнена с полиестер.

Фирма ще обследва и сертифицира дебелината на резервоарите, след това назначената от областния управител комисия ще прецени дали се налага прехвърлянето на трихлоретана в другата цистерна.

Тодор Йотов каза още, че ще бъде осигурена засилена охрана на територията на бившия завод по време на извършването на всички посочени действия.Финансирането на всички процедури ще се осъществи от Фонда за бедствия и аварии към Министерския съвет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически проблем е забавил сирените в Деня на Ботев във Варна

Технически проблем е забавил сирените на Деня на Ботев във Варна, посочва кметът Благомир Коцев в публикация във facebook. Много граждани ме питат защо сирените по случай Деня на Ботев вчера се включиха със закъснение и траеха по-кратко от традиционното. От разговорите ни с „Пожарна безопасност“, които като държавен орган отговарят за сигналната..

публикувано на 03.06.25 в 20:17

"Възраждане": Докладът за присъединяването на РСМ към ЕС не трябва да се допуска за гласуване в ЕП

Дори докладът за присъединяването на Република Северна Македония към Европейски съюз да бъде приет от комисия утре, не трябва да се допуска гласуването му в Европейския парламент (ЕП), което трябва да е в началото на юли. Това каза на пресконференция днес във Варна председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той каза още, че от „Европа на..

публикувано на 03.06.25 в 15:43

Верните отговори от малката матура по БЕЛ за 4. клас

На  сайта на МОН  са публикувани верните отговори на теста по български език и литература от днешното национално външно оценяване в 4. клас. Четвъртокласниците решаваха 25 задачи, от които 13 езикови, 11 литературни и една творческа за създаване на текст. Четвъртокласници от ОУ "Климент Охридски" споделиха, че имат самочувствието на грамотни деца. Нито..

публикувано на 03.06.25 в 14:12

Ученици показаха как от остатъчни хранителни продукти стават кулинарни шедьоври

Ученици на възраст от 14 до 18 години се включиха в предизвикателството за усвояване на хранителни отпадъци. От асоциация „Биомрежа“ проведоха конкурс и отличиха най-добрите.  Това се случи благодарение на европейския проект FoodWISE. Янка Димитрова и Кристияна Казанджиева от Биомрежа разказаха повече пред Ваня Славова:..

публикувано на 03.06.25 в 13:53
архив

РЗИ-Варна: Не се препоръчва за къпане водата на Офицерския плаж

Не се препоръчва за къпане водата на Офицерския плаж във Варна.  Останалите зони показват отлично качество на крайбрежните морски води, сочат резултатите от изследване, съобщават от РЗИ-Варна. В края на май проби са взети от 23 зони, които са изследвани за наличие на „ешерихия коли” и „чревни ентерококи”.

публикувано на 03.06.25 в 12:47

Цивилни автомобили ще следят за нарушения по пътищата в област Добрич

Множество цивилни автомобили ще следят за нарушения по пътищата в област Добрич. Специализираната полицейска операция на ОД на МВР има за цел намаляване на броя на пътните произшествия и пътния травматизъм. Цивилните автомобили и екипите в тях ще следят за допускане на нарушения на ЗДВП, за рисково поведение на пътя, след което ще подават сигнал към..

публикувано на 03.06.25 в 10:55

До края на юни извършват оглед на буните в Добричка област

Работната комисия е създадена със заповед на временно изпълняващия длъжността областен управител Живко Желязковза оглед на брегоукрепителните и хидротехнически съоръжения в област Добрич. След промяна през миналата година в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие областният има задължение да поддържа тези съоръжения на територията. За миналата..

публикувано на 03.06.25 в 10:18