660 стари варненски къщи са в списъка с паметници на културата в Министерство на културата, за актуализацията му са предложени още 154 сгради. Забавянето на неговото узаконяване е добър лост за недобри практики, тоест докато списъка още не е официален при определени условия някоя от сградите може и да падне, каквото се и случва. Това каза за Радио Варна арх.Димитър Стефанов-председател на Съюза на българските архитекти-Варна и член на Консултативния съвет за опазване на недвижимото архитектурно наследство на Варна.
"Констатирахме, че на година 80 паметника се събарят във Варна, а за последните години са общо около 200. Те се събарят, саморазрушават се или скоростно излизат от списъка... Сградите се знаят кои са, въпроса е да се определи кое е по-важно за града – дали частния интерес на определена група хора или обществения интерес. В този баланс е разковничето. Следващата крачка е изработването на режимите на застрояване, които ще определят какво може да се прави със сграда паметник на културата. Когато тези режими са ясни, няма да има нужда от никакви протекции", каза арх.Стефанов.
Следващото заседание на Консултативния съвет за опазване на недвижимото културно наследство на Варна се очаква да бъде този петък. Едно от най-важните точки е предложението на Инициативния комитет „Спасете улица „Рачински” пробивът по улицата да не бъде от страната на реда стари къщи, както е заложен, а от другата страна. Общината е предвидила там разширение на трасето на тролеите и автомобилите към бул.”Съборни”. По-разумният вариант ще е ако успеем да запазим къщите и да проведем движението, смята арх.Стефанов.
Министерство на образованието и науката планира от следващата година в Националното външно оценяване по математика след 7. клас да бъдат включени няколко задачи по природни науки. "Нашето намерение не е да има отделен изпит по природни науки, а постепенно да направим изпита по математика интегрален - с малко задачи по природни науки. Намерението ни е..
С решение на кмета на Бургас Димитър Николов и заповед на Морска администрация се въвежда 35-километрова забранителна зона в Бургаския залив, в която танкери няма да бъдат допускани да чакат на рейд, предаде БНР-Бургас. На среща с областния управител Владимир Крумов, представители на Морска администрация, ръководството на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и на..
Шест варненски училища - с едно повече от миналата година, са със среден успех над 5,00 на държавния зрелостен изпит по Български език и литература, съобщи за Радио Варна д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление на образованието във Варна. С 5,00 е Средното училище за чуждоезиково обучение "Ал. С. Пушкин", 5,05 е средната оценка по БЕЛ..
Община Варна отпуска над 200 000 лева за младежки и спортни инициативи преди приемането на бюджета за 2025 г. Общинските съветници от Комисията по младежки дейности и спорт одобриха отпускането на 83 000 лева за обезпечаване на младежки инициативи, част от проекто-програмата „Младежки дейности и спорт“ за 2025 година. Средствата ще бъдат използвани до..
Бюджетът на Варна, предложен от общинската администрация, е без ясни приоритети и без посока за развитието на града. Предстоят тежки дебати в Комисията по финанси и бюджет, тъй като Комисията по туризъм е дала отрицателно становище за бюджета. Това заяви председателят на комисията Тодор Балабанов, който заедно с колегите си от групата на ГЕРБ..
Европейската комисия даде положителна оценка на изменения план за възстановяване и устойчивост на България. В него е включена специална глава посветена на постигане на целите за независимост на Европа от руските изкопаеми горива преди 2030 г. Измененият план поставя силен акцент върху екологичния преход, като 49,9% от общия размер на отпуснатите..
Тече процес на обсъждане за придобиване на Паметника на българо-съветската дружба, познат като Паметника на "Почивка", от Община Варна. Днес в Областна управа бяха коментирани предстоящи действия, свързани с бъдещето на имота, съобщават оттам. По време на срещата стана ясно, че Община Варна може да предприеме стъпки, за да изпълни..