Световният ден на DJ-я отбелязваме на 9-ти март. Денят по-скоро е неофициален празник, а важно благотворително събитие, което се провежда всяка година от петнадесет години насам. Традиционно всички печалби, спечелени от DJ-и, клубове, радио станции в рамките на седмица преди 9-ти март, се даряват на различни международни детски фондове и институции. Срещаме ви с диджеите Жижо и Бурлак, които носят Варна в сърцето си, а морето е мястото, край което най-много обичат да миксират различни парчета и да радват хората, дошли да ги слушат и да се забавляват.
Започваме следобедния ни блок в Радио Варна с едно много силно присъствие. В световния ден на диджея казвам добре дошъл на живо в Студио-2 на Радио Варна на DJ Жижо.
Добре заварили !
Разкажи ми малко повече за това как започна да се занимаваш с тази работа. Знам че през годините много се промени диджейството. Аз лично започнах в Радио Варна с водене на едно предаване, което беше буквално в на чалото на ерата на клубната музика. Казваше се „Клубна стая” и все още имам един сантимент към клубната музика.
Аз започнах, може би ’98-година, ако не се лъжа. Тогава хванах малко от как да кажем, от старото пускане с касетките и голяма част от музиката, която имах беше на касети. След това ги смених с дисковете и на плочи. До ден днешен се опитвам да пускам музика колкото мога повече на плочи, но не се получава само на плочи. Появиха се много компютърни програми и нови технологии, които се използват.
Започнах да пускам така наречената комерсиална музика от 90-те години. Тя нямаше нищо общо с тази, която сме свикнали да слушаме днес. Хората, които слушат вашето радио да продължават да слушат хубава музика, не ги тормозете с комерсиалната!
Ние винаги сме различни!
Няма нищо лошо в комерсиалната музика, просто това е един вид популярна музика. Но тогава пусках неща като Майкъл Джексън, АББА, бяха се появли вече много парчета наизлезли бг-банди като ПИФ, Джанго Зе - общо взето такава музика. Харесвах музиката от малък, записвах с един касетофон и като чуех някоя песен по радиото. Тогава интернет не беше чак толкова популярен. Трудно беше да намериш някакъв текст в интернет. Това беше детското ми занимание -за следене на някакви парчета по радиото.
Как намира музата един DJ, за да твори?
Музата ли? При всеки е различно, при мен - зареждам се от кората.
Къде ти е най хубавото място във Варна, където обичаш да пускаш музика?
Е, край морето! Чувствам се вкъщи и там се чувствам най-добре. Хората са най-усмихнатите.
Какво би пожелал на хората, които не слушат?
Да слушат различна музика и да обичат музиката!
А сега ще чуем малко фънк, малко модерни звуци - DJ Jijo ft. Reggie - "Aint So Blue Blues".
Интервюто може да чуете в звуковия файл:
Световният ден на ди джея, който всъщност е една комбинация от серия събития, са били с цел благотворителност, стартира в България през 2002г. От близо три години, ние лично - аз и мои колеги - организирахме две партита, които се проведоха в два много големи столични клуба. Събитията бяха с платен вход, средствата от който бяха дарени на организации за деца лишени от родителски грижи и права. Аз чувствам този празник много близък и приятен. Така се случват събитията от само себе си...
Преди минути разговаряхме и с DJ Жижо, който сподели, че най-хубавото място, на което той пуска музика е край морето. При Вас как е?
Ооо, морето, да - този хоризонт, миризмата на чистия въздух. Наистина морето е едно прекрасно място. Знаем, че през лятото самите емоции стават малко по-горещи. Имаме едно парче с Кристина Нова, което се казва „Усмихвам се” и бих искал да поздравя всички колеги и да пожелая на вашите слушатели да се усмихват повече, защото най-красивите хора на света са усмихнатите!
Интервюто може да чуете в звуковия файл:Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..