Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една среща с проф. Божидар Димитров

Божидар Димитров
Снимка: бгнес

В навечерието на 3 март, 139 години след освобождението на България, какво е да си свободен и ние свободни ли сме?
Свободен означава, сам да си определяш пътищата, по които да се развива страната ти и народът. Това право е отказано на българите в Османската империя. Въобще думата освобождение не е точна, за това, което сме получили на трети март. Тогава по-скоро сме възвърнали държавност. А всеки народ се развива добре и напред само когато има собствена държавност. Няма ли я, той се развива по волята на друг народ, на неговия политически елит, които управлява съответната страна.

Кой е символът на българската свобода, било то паметник, личност или събитие от нашата история?
Васил Левски, като личност. Тъй като България въстановява българската държавност по неговата стратегия и тактика. Независимо, че е увиснал на бесилото, ако има наистина духове и неговия дух е бродил там някъде в небесата, само след 5 години, той е видял осъществена своята политическа мечта. Но що се отнася до символ на българската свобода- Шипка и паметникът на Шипка. Той е разположен точно в центъра на България. Малко хора знаят, че ако Сюлейман беше минал Дунав, България щеше да остане под турска власт. Руската армия в северна България, беше дори по-малко от тази в четириъгълника-крепости: Варна, Шумен, Русе, Силистра.

Защо и как Русия решава да се включи в освободителната дейност в България?
Не само Русия. Българското освобождение или по-скоро, възстановяването на българската държавност започва през 1860 г., тогава е първия акт. Тогава българите се отказват от Вселенската патриаршия и започват да изграждат независима българска църква. Призната със султански ферман от 1870 г. Тя трябва да има църковни граници. И тези граници на българската екзархия, никой не ги разбира. Включително и в Европа, като граници на някаква църковна общност, те ги разбират като бъдещи политически граници на България. Следващият етап е Априлското въстание. Българският народ въстава масово и убеждава света, че българският народ е готов да пролее кръвта си в една безнадеждна на пръв поглед битка е достоен за независимост. И тогава на Цариградската конференция на великите сили в края на 1876 г. се взема решение България да бъде свободна. След като Турция отказва да приема решението на Големите сили, то тогава Русия се наема да го осъществи по военен път. Със съгласието на всички останали велики сили, които, разбира се, определят ограничените параметри, на това което може да постигне.

Кой е виновен за Санстефанския мирен договор, определян като „блъф”?
Целият руски политически елит. Едно от задълженията, които е поела Русия е да не се разширява на юг от Дунав и за това тя се надява, че една голяма българска държава (която руснаците смятат, че ще плува в орбита на руските интереси) ще съдейства Русия да се добере при нужда много по-бързо до проливите, от колкото една малка българска държава, която също е подписала съглашение с Австро-Унгария и по-късно с Великобритания. Русия се надява, че тези велики сили ще претърпят някакви пертурбации, ще си променят мнението под напора на други велики сили, но това не става, за съжаление, защото те са обединени в Берлин срещу Русия и успяват да постигнат това, за което са се договорили предварително руснаците. На Балканите да не се образува голяма славянска държава.

Повече в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кмета с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20

"Градообитатели" преобразяват трафопостове във Варна и тази година

Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар -  на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..

публикувано на 29.04.25 в 14:25

При 8 часа без интернет и телевизия търсим неустойка от оператора

За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..

публикувано на 29.04.25 в 08:10