Днес миньорите от "Оброчище" възстановяват работата си на смени по график, се казва в съобщение на пресцентъра на Министерството на енергетиката. След 4-часови преговори, на които бяха екипи на министерството, на "Главна инспекция по труда", омбудсманът и представители на концесионера "Евроманган", бе прието споразумение, което прекрати гладната стачка на миньорите. Мая Манолова обобщи най-важното от документа:
"Увеличение със 158 лева на всички заплати в рудника; за получаване на ваучери за храна при полагането на труд в почивни дни, което означава още по около 80 лева месечно; извършване на медицински прегледи в рамките на следващите три месеца; осигуряване на минерална вода по време на работа, увеличаване на възнагражденията за положения нощен труд от 23 стотинки на 30 стотинки на час".
Договорено е също и заплащането на транспорта по 12 лева на 100 км. Страните не са успели да се споразумеят за 13-а заплата, както и за увеличение на платения годишен отпуск с 5 дни, който остава общо 25 дни.
От дружеството концесионер съобщиха, че линията за работниците Албена – Добрич ще бъде възстановена от понеделник, 27 март. Към дата 23 март миньорите получиха и забавените ваучери за храна за месец януари, след предприети принудителни мерки от страна на Главна инспекция по труда. За февруари ваучерите и заплатите трябва да бъдат платени до 30 март.
Припомням, че протестът на миньорите започна на 9 март заради забавени заплати и поставени искания за увеличение на възнагражденията и социалните придобивки. Стигна се до затваряне на пътища, а на 22 март недоволството ескалира до обявяване на гладна стачка за спасяване на рудника.
Проверка на Главната инспекция по труда показва, че по време на стачката дейностите, които не могат да бъдат прекратени в мината, са изпълнявани. Инспекцията ще продължи да следи дали възстановяването на дейността ще бъде извършено в съответствие с изискванията на трудовото законодателство, за да се защити животът и здравето на работещите, се съобщава на сайта на ведомството.
Държавата е забавила част от плащанията по проекти, включени за финнасиране със стоте милиона лева, които Варна трябваше да получи за миналата година. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна новоизбраният общински председател на ДСБ д-р Ивайло Митковски. Сред проектите, за които има забавяне, са сградата на новата библиотека и..
Основната цел на предложенията на първо четене на промените в Закона за движение по пътищата е да се намалят пътно-транспортните произшествия и травматизмът, като мерките са насочени към спасяване на човешки животи. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ бургаският депутат от ГЕРБ/СДС и председател на Временната парламентарна..
Варна е домакин на едно от най-значимите кариерни събития в страната – „Национални дни на кариерата“, организирано от JobTiger. Тази година в морската столица участват 22 компании , което е по-малко спрямо миналата година, когато броят им е бил над 30. Причините за това са икономическите предизвикателства, които усещат, както българският бизнес,..
С автошествие до Граничния пункт с Румъния край село Кардам протестираха днес заради опасен път жители на община Генерал Тошево. Събралите се хора настояха за спешен ремонт на отсечката от международния път II-29 от Генерал Тошево до ГКПП Йовково с дължина от малко над 7 км. Множество са сигналите и от Пътната полиция заради състоянието на пътя...
Варненските мотористи откриват поредния мотосезон. Сборният пункт е площадът пред катедралата в града. В 12 започва традиционната мотообиколка, която ще премине по основните булеварди до Морска гара. Във връзка с откриването на Мотосезона, днес от 11:00 ч. до 13:00 ч. ще бъде преустановено движението на МПС на площад "Св.Св.Кирил и Методий"...
В цялата страна се проведоха демонстрации с искания за по-безопасни пътища след смъртта на 12-годишната Сияна Попова край плевенското село Телиш. На площада в Телиш се събраха стотици хора, не само от региона. Протестите под надслов "България няма деца за убиване" има пред съдебните палати в страната, както и пред Министерския съвет в София...
България е с най-голям ръст на цените на недвижимите имоти в Европейския съюз. Цените у нас са нараснали с 18.3% през 2024 г. спрямо 2023 г. Сред държавите, които могат да се похвалят с поскъпване на имотите са също така Унгария с ръст от 13% и Португалия с 11.6%, сочат данните на Евростат. Само в две държави е регистриран спад на годишна база през..