Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите находки и сградите над тях - какво знаем и не знаем

Стара Варна и модерните нови сгради на фокус. Една история за археологически находки и сградите над тях.

Част от стената на античния Одесос се "показа" при разкопаване за строеж на жилищна сграда на ул. "Йоан Екзарх" във Варна. Интересна е историята на сградата, която си "отиде", заради нова кооперация. Нейн архитект е Антон Франгя, основател на Съюза на българските архитекти. Ще припомним, че неговите шедьоври само във Варна са десетки. Класическите примери за таланта му са мавзолеят „Владислав Варненчик“, клиниката на д-р Милев до Шишковата градинка, къщата на полк. Железов /срещу сградата на Радио Варна/.., става ясно от книгата на Георги Кацарски „Варна – архитектура и архитекти“.

Какво разказва историята за сградата на улица "Йоан Екзарх"16-18, ни припомня Християн Облаков - изследовател на архитектурата на Варна:

"Тук имаме хронология. Вероятно и от средновековието може да се намери нещо там. Кой знае какво е имало през Османският период на това място, тъй като в района на Гръцката махала застрояването е било доста сериозно. Но то пък е било разчистено през 20-те години на миналия век. Тогава е имало една заповед на нашата община да се хигиенизира Гръцката махала, при което  по улиците „Граф Игнатиев”, „Цар Калоян” са премахнати множество старинни сгради именно тогава защото не са отговаряли на санитарните условия на града, който по това време има и притенции да бъде курортен център. И в тази връзка започва едно ново строителство на т.нар. модернизъм в архитектурата, който в Гръцката махала, ако вече го няма толкова много, то до преди 10-20 години преобладаваше. Един пример беше точно тази сграда при ъгъла на ул.”Йоан Екзарх” и ул.”Граф Игнатиев” от 1934г., проектирана от арх. Антон Франгя, едно от големите имена във варненската строителна памет. Тази сграда, макар че беше надстроена в последния си вид, тя е била замислена като двуетажен фамилен дом за Матей Недков, който пък също е едно от известните имена във Варна в началото на 20-ти век. При надстрояването на къщата, все пак архитектурният първоначален замисъл на сградата, а именно тази кула, която е едно резавидно издание беше към ул.”Йоан Екзарх”. Мазилката е била оформена чрез калъпи под формата на ветрила, някои ги определят като мушели. Една много интересна сграда и добър пример за археологически модернизъм през 30-те години на миналия век. Матей Недков е бил човек предприемач, имал е собствен бизнес, собствена работилница, която се е намирала на ъгъла на ул.”Шипка” и „Княз Борис I”, диагонално на дупката, където сега има една банка. Това е било неговото работно ателие по почистване, колосване, гладене, боядисване на всякакви видове тъкани, дрехи и т.н.".






Къщата на Матей Недков на ул.              


(Снимките са предоставени от Християн Облаков и фейсбук групата "Стара Варна")

Стена от античния Одесос се откриха под строителната площадка на ул.”Йоан Екзарх” в Гръцката махала на Варна. На мястото работи екип от археолози от  Регионалния исторически музей - Варна, тъй като в тази част на Варна, на около 200м. са Римските терми - резерват с национално историческо значение. Това каза за Радио Варна археолога Игор Лазаренко, който е част от екипа, обследващ на място терена. Сградата, която ще замести старата къща, построена за Матей Недков, виден варненски предприемач от 20-30-те години на 20-ти век, ще е дом за млади семейства. Предстои, обаче проучване на терена от страна на археолозите и едва след това ще е възможно издигането на жилищната сграда на ул."Йоан Екзарх". Изпълнител на строителните дейности е фирма "Толини-Варна"-ЕООД, а срокът за изпълнение е 20.03.2019г. Строителният надзор се извършва от "ТЕСТ Билдинг"-ЕООД, се вижда от информационната табела на строителната площадка.

На какво са се натъкнали археолозите през изминалите два дни, чуйте от Игор Лазаренко - научен сътрудник от РИМ-Варна:



Земекопни дейности на археолози от РИМ-Варна




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебето и Татяна, баща-художник и дъщеря-архитект разказват за реставрирането на къщи на няколко века в Родопите

Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..

публикувано на 28.12.24 в 16:44
Стоян Стоянов

Стоян Стоянов – най-младият режисьор в Държавен куклен театър-Варна

С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..

публикувано на 27.12.24 в 07:05

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10