Д-р Мария Папазова е популярен холистичен лекар. Тя представя пред варненската аудитория важността на витамин В12 и опасностите от подценяването му. С нея се срещаме на семинар на тема "Има ли дефицит на витамин B12?", който се проведе в концертното студио на Радио Варна. Срещата с варненската публика е инициирана от д-р Папазова и американците Сали Пачолок и д-р Джефри Стюарт, автори на книгата "А дали не е B12?".
- Да започнем оттам - една среща с варненци, която насочва вниманието към един витамин, който обикновено хората използват в момент, в който вече са се сковали. Един витамин, който е от огромно значение за организма, който в инжекционната си форма е най-чист.
- Явно Вие много знаете, за разлика от много лекари. За съжаление винаги е така - човекът тръгва от собствената си болка от собствените си проблеми и тогава разбира същината на нещата. Аз съм много щастлива и искам да благодаря на Радио Варна, че ни прие в прекрасния си дом и енергията на морето, и цялата красота ще бъде прекрасен фон за това събитие, което наистина тръгна някак си от моята душа преди две години, защото аз се оцених собствените си грешки във връзка с този много злокобен и тайнствен дефицит. В случая с B 12 се знае, че при един вид анемия, който е много рядък, всъщност имаме злокачествен дефицит на В12. И тази анемия се нарича пернициоза. Затова, когато кръвта е нормална, човек да речем има неврологични симптоми или детето изостава в развитието, или е сложена диагноза множествена склероза, Паркинсон, Алцхаймер, деменция или човекът пада и отива при травматолог - правят кръвна картина колегите навсякъде по света. Ако пациентът сам знае и каже - дали бихте ми проверили за дефицит на В12, ще последва изсмиване.
- Каква симптоматиката? Как да разберем, че може би ние най-вероятно имаме дефицит на Б12. Храните, които употребяваме и живота ни е доста динамичен и не добър. Така че със сигурност имаме недостиг на витамин Б12, а и не само...
- Да, другите много сложни дефицити, които причиняват големи проблеми, са на йод на витамин Д3, но по отношение на В12 важното е, че неговата роля е много сложна. В12 е важен за всяка една клетка, за да може ДНК-информационния сейф да се поддържа в нормални граници, да няма злокачествено израстване. Цялата информационна база на клетката да се подновява. Но е и много важен за нервната система. Затова симптомите могат да започнат като хронична умора, главоболие, световъртеж и изтръпване, мравучкане по крайниците.
- Нещо, което всеки в днешно време има.
- Всеки има, това е кошмарът всъщност, че В12 е една мимикрия, един потаен убиец и когато вече се появят неврологичните симптоми, е късно. Особено при децата.
Цялото интервю с д-р Мария Папазова чуйте в звуковия файл:
Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев, Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..
Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..