Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна и Бургас в черната класация за най-опасни градове в страната

Снимка: архив

Общо 103 773 престъпления са регистрирани през 2016 г. в цялата страна. От тях са разкрити по-малко от половината - 49 460. Това сочи отчет на МВР за работата му през миналата година. От вътрешното министерство се похвалиха, че престъпността е намаляла с около 7,4% спрямо 2015 г. Варна и Бургас са сред водещите в страната в тази черна класация.

Най-много отново са престъпленията против собствеността - домови кражби, обири от коли и т.н. Те са 51 процента от всички бандитски набези, или 54 149. През 2015 г. те са били 63 492.

От отчета става ясно, че най-опасният град е София. В него са регистрирани 24 665 престъпления, което е 23,6% от общия брой. През 2015 г. в столицата са били извършени над 26 000 противозаконни прояви. В черната класация следват Бургас с 8499 апашки акции, Варна, Пловдив и Стара Загора.

Най-малко престъпления са регистрирани в Смолян - 720, в Кърджали - 1078, и в Силистра. Статистиката сочи, че бандитите вилнеят най-много в областните центрове и в градовете - 64,5%. В селата са регистрирани 14,5% от престъпленията.

Общо 53 054 души са били установени като извършители на престъпления. Основната част от тях - 35,6%, са на възраст от 18 до 30 години. Следват бандитите на възраст над 40 години - 30,5%, които са се увеличили с 5,3 на сто. Непълнолетните лица са 7,6%, а малолетните - 3%. В сравнение с 2015 г. общият брой на установените извършители намалява с 0,7%.

През 2016 г. са били извършени 79 умишлени убийства. Общо са регистрирани 155 опита и довършени екзекуции. От тях са разкрити 133. През 2015 г. насилствените смъртни случаи били 126, а опитите - 32. От МВР отчитат и намаление на грабежите - 1666 в цялата страна при 1946 за 2015 г. Разкрити са 774.

Кражбите през миналата година са 42 888, като обирите са спаднали с близо осем хиляди в сравнение с миналата година, казаха от вътрешното министерство. Разкрити са обаче едва 14 212 от случаите. Плячкосването на автомобили е намаляло с 20,2 на сто, пише в доклада на МВР. През миналата година задигнатите возила са 3210, а през 2015 г. те са били 4023. Полицаите са върнали на собствениците им 369 коли.

От ГДБОП пък са пресекли дейността на 127 организирани престъпни групи. Антимафиотите са конфискували 620,2 кг хероин, 90,54 кг кокаин, над един тон марихуана, 34 991 кг канабис и десетки хиляди таблетки синтетични наркотици. Разбити са и 5 печатници за фалшиви пари и документи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Радушев е новият председател на БЧК-Варна

Новият председател на Областната организация на Българския червен кръст във Варна е Петър Радушев.  Той беше избран с 25 гласа от делегатите на общото отчетно-изборно събрание на червенокръстците, което се провежда в Концертното студио на Радио Варна.  Негови заместници са Юлиян Страшимиров и Велислав Цеков.

публикувано на 27.02.25 в 16:01
Тодор Колев

Улица в София ще носи името на актьора Тодор Колев

Безименна улица в столичния район „Лозенец“ вече ще носи името на Тодор Колев, реши Столичният общински съвет на днешното си заседание. Доклад с предложение и мотиви за наименуването е внесен в Съвета от Константин Павлов, кмет на столичния район „Лозенец“.  Тодор Колев е български актьор, певец, драматург и телевизионен водещ. Той е..

публикувано на 27.02.25 в 15:42
Снимката е илюстративна

ОбС-Варна одобри "Градски транспорт" да изтегли кредит от 8 млн. лв.

С 43 гласа "за" Общинският съвет във Варна одобри предложението "Градски транспорт" да сключи договор за банков кредит в размер на 8 милиона лева. Целта на кредита е рефинансиране на банков заем от друга банкова институция с остатъчна главница към 31 декември 2024 г. в размер на 2 036 000 лв. и плащане на задължение. Срокът на погасяване е 42 месеца...

публикувано на 27.02.25 в 15:30
Гърция България знаме

Гърция е в топ 5 на ключовите външнотърговски партньори на България

Икономическият министър обсъди с министъра на развитието на Гърция и заместник-министъра на икономиката и финансите активизиране на двустранните отношения България и Гърция споделят обща визия за икономически растеж и развитие. Нашите търговски отношения са стабилни, но имат потенциал за развитие, особено в сферите на високите..

публикувано на 27.02.25 в 15:26

Банковите офиси във Варна останаха полупразни

Гишетата на банковите офиси във Варна днес останаха полупразни. В един от клоновете на голяма банкова институция за половин час влязоха едва двама души: " Аз съм по служебна работа, така че беше неизбежно посещението на банката. Не бих подкрепила бойкота, защото банките трябва да работят. Хиляди услуги предлагат от телефона и..

публикувано на 27.02.25 в 15:23
Владимир Путин

Путин: Първите контакти между Русия и САЩ дават известна надежда

Руският президент Владимир Путин заяви, че първите руско-американски преговори „дават известна надежда“ за разрешаване на „проблеми“ като конфликта в Украйна, предаде АФП. „Първите контакти с новата администрация на САЩ дават известна надежда. Съществува взаимно желание да се работи за възстановяване на отношенията“, заяви Путин на заседание..

публикувано на 27.02.25 в 15:20

Варна ще подпомогне благотворителния мач с участието на легендите от САЩ'94

С пълно единодушие Варненският общински съвет подкрепи искането Община Варна да подпомогне финансово мач с участието на легендите от САЩ’94.  Градът ни ще бъде домакин на първото събитие след София, на което почти всички футболни герои от американското лято ще се съберат с благотворителна цел, стана ясно на днешното заседание на Общинския..

публикувано на 27.02.25 в 14:43