Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
През 1990 г. празникът е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес - изявен студентски лидер. В проявите на Първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ.
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов. Той сформира Национален комитет за Деня на Земята. На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда.
На 22 април 1992 г. президентът Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
Петият протест в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев ще се проведе в морската столица днес, 23 юли. Сборният пункт по традиция е сградата на Община Варна, а началният час - 18:30, съобщиха организаторите. По-късно акцията ще премине в шествие до площад "Независимост". В София инициативата "Правосъдие за всеки" снощи организира протест под..
Без вода остават днес Шумен, кв. "Макак" и селата Панайот Волово и Белокопитово, съобщават от ВиК. Причината е авария на довеждащия водопровод от яз. "Тича". Спирането ще започне от 9:00 часа, а ремонтът се очаква да завърши в рамките на 24 часа. Според управителя на водното дружеството инж. Иван Пушкаров, се е появил дефект на мястото на заварката..
Правителството ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората". Задачата му ще е да осъществява социално ориентирана търговия. Стоките от първа необходимост, произведени в България, ще се продават с минимална надценка от 10%. Предстои подписване на споразумение с Централния кооперативен съюз,..
Днес ще преобладава слънчево време, но привечер от запад ще се заоблачи и през нощта срещу четвъртък над Североизточна България ще има условия да превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността слабо ще се понижат спрямо вчера и ще са..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..
Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..
Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал спрелия пред него л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..