Сред мерките, които могат да се вземат за опазване на паметниците на културата във Варна и за поддържането им е възможността, която дава Законът за културното наследство. Това означава текущото им обслужване да бъде поето от местните администрации. Такава е практиката в повечето градове в Западна Европа. Предстои и разработването на отделни режими за поддържане и ремонтиране на сградите.
Примерно, аз съм собственик на една сграда. Получавам писмо, за да си изкърпя падналата мазилка Това нещо, за да се случи минават минимум 6 месеца, за да не кажа 9 месеца. Трябва да се изготви проект, да се направи пълно проучване на сградата, да отиде в София, там да и дойде реда. Естествено това става много бавно и мъчително. Това е само, за да се ремонтира сградата. Да се извърши текущ ремонт. По тази причина дълги години хората не могат да си поддържат сградите. Процедурата е ужасно дълга и тромава. Ако администрацията, която разрешава тази процедура е във Варна, каквато е идеята за децентрализацията, то това може да се случва за 15-20 дена. След като си дадеш фасадата как изглежда, след като се знае, че сградата паметник на културата и ти искаш да я ремонтираш, да получиш това разрешение.
Това означава ли, че Законът за културните паметници позволява подобни работи на места?
Той допуска и препоръчва тази децентрализация, защото се видя, че съществуващата система не е ефективна.
Защо тази препоръка не работи реално?
Промяната на закона стана преди около 6 месеца и препоръката е в рамките на 1 година. Има изградено такова звено във Варна. Въпросът е да избързаме с даването на този знак.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..