Как се прави успешна кариера в Силициевата долина и как български компании могат да кандидатстват за финансиране на софтуерни проекти? Опитът си споделя един от най-успешните българи в Силициевата долина Богомил Балкански, работещ в компания-лидер в сферата на софтуерните решения за виртуализация. Той участва в Българския център за предприемачество във Варненския свободен университет.
Репортерът Доротея Николова попита Богомил Балкански каква е формулата на успеха!
- Успехът е много различно нещо, в зависимост от това какво човек е избрал като професия. Ако си радиожурналист - успехът е едно нещо, ако си решил да работиш в технологичната индустрия - успех е съвсем различно. Така че не знам дали има рецепта за успех.
- А Вашите цели какви бяха, когато започнахте?
- Как аз се оказах на работа в технологичната индустрия честно казано и до ден днешен е загадка за самия мен, защото навремето в България завърших класическата гимназия и прекарах 5 години в учене на латински и старогръцки.
- Оправяте ли се с тези езици сега?
- Ами, не ме тествайте. От години насам не ми се е налагало много да използвам латински и старогръцки, но как така не се зарових между второто и третото хилядолетие преди новата ера, а някъде се оказах на на работа в Google и до ден днешен по някакъв начин е загадка за самия мене и всъщност не беше едно решение, което взех, а беше така низ от обстоятелства, низ от малки решения, които в един момент ме доведоха в Силициевата долина.
- Тази фамилия – Балкански, помогна ли Ви или Ви попречи?
- Извън България е много интересно, че по никакъв начин никой не свързва в Балкански с Балкански полуостров.
- А с какво?
- С нищо, а освен това Америка е страна, в която хората са много зле с географията и много странно е, че се затрудняват да произнасят Балкански. Това (К) в средата на думата много ги затруднява и повечето хора така се спъват като се опитат да ми прочетат името и обикновено излиза нещо като Балански. От другите именити Балкански, като Мими Балканска или Валя Балканска, не мисля че съм роднина с никой от тях.
- Какво е най-важното качество за един предприемач според Вас?
- Това е може би най разнородната професия, която мога да си представя и затова качествата, които са необходими са много. Но най-важното в един екип е да се съберат хора с точно с различни умения, защото е невъзможно в един човек да се съвместят всички неща, които са необходими на една фирма, за да бъде успешна.
- Това как кореспондира с българския характер, който много обича всичко да прави сам?
- Тази черта на българския характер, че се опитва да прави всичко сам, не е чак толкова лоша специално в предприемачеството, защото често трябва да правиш много неща сам. В крайна сметка ако трябва нещо да се направи, като се огледаш и няма кой друг да го направи, сам трябва да запретнеш ръкави. Така че тази черта всичко да искаш или да можеш сам да си направиш изобщо не само, че не е не е лошо нещо, но бих казал, че това е една от чертите на предприемачите, че те са хора, които не се страхуват да запретнат ръкавите и да се захванат с каквото трябва да се направи.
- Плаши ли ви неуспеха или провала?
- Въпросът е не да не те плаши, въпросът е, въпреки че те плаши, пак да поемеш риска и пак да се опиташ.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..