Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старосел - величието на траките

Пътуваме от Пловдив на север по пътя за Карлово, който е в отлично състояние. След Граф Игнатиево, се отклоняваме на ляво и през Калояново се движим към Старосел. И след великденските празници, и преди гергьовденските цветя, треви и овошки вече са  нацъфтели и оформят невероятна окраска на зеления фон. Някои от селата в района - като Житница са католически, така, че не трябва да ви изненадват църквите и миниатюрните параклиси, различни от източно-православните. На много комини и камбанарии щъркелите са направили гнезда. Красивите птици често се реят над вас. След 15-ина минути шофиране пътят започва да криволичи и равнината постепенно се предава на планината. Във височината срещу нас се отличава прочут храм в древността. Достигаме Старосел, подминаваме селото, както и големия хотелски комплекс и пътят ни отвежда до забележително място.

Тракийският подмогилен храм при Четиньова могила е най-големият открит до днес древен градеж от подобен тип на територията на Югоизточна Европа. След няколкостотин метра изкачване, ще достигнете до храм от края на V и началото на ІV в.пр.Хр. С грамадни и прецизно подравнени каменни блокове са изградени централно и две странични стълбища, коридор, идеална фасада, правоъгълно и кръгло с куполен покрив помещения. Казват, че е най-величественият в тракийските земи.

Колко значим за античната култура е храмът край Старосел, специално за предаването на Радио Варна "Хоризонти" обяснява Диана Димитрова, наблюдаващ археолог на обекта и част от екипа на д-р Геоги Китов, който през 2000-а г. открива това свещено място.







В близост до главния храм „Четиньова могила" е открита и „винарна" (каменна вана, обмазана с хоросан). В югозападната част на Четиньова могила е открита още една – Пейчова могила. В нея е намерен гроб на воин, изграден от каменни блокове, пълен с прощални дарове  - атрибути, принадлежащи на воина (шлем, ризница с нагръдник, наколенници, върхове на стрели, бронзови и сребърни съдове...
„Четиньова могила" не е единственият храм, а централно място на голям култов център от множество светилища и няколко десетки могили, в пет от които са открити богати царски погребения. Около Старосел има още могили, които са проучени и консервирани, но не са отворени за посещения. Местните говорят и за местността Кози грамади - по-високо в планината, но до нея няма асфалтов път, така че пригответе се за поход.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Тридневно "Арт изложение сред цветята“ за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в  Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на  "Арт..

публикувано на 21.07.25 в 13:49

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17