Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова технология в строителството - български патент

| обновено на 14.05.17 в 13:03
Нова строителна технология разработват български учени и вече са патентовали нитробетон. Според екипа той е 30 процента по-евтин за изолиране и 4 пъти по-лек. Българските учени около Румен Стоянов  работят вече 5 години. Екипи, които прилагат на практика технологията има във Велико Търново и Пловдив, отзивчив е за партьорство и на други места-просто трябва да има интерес. С тази  технология  са построени  къщи в Испания и Мароко. Ще се използва и за да спира лавата на вулкана Етна. Подробностите разказва за Радио Варна  Цветан Митков.

Как се нарича тази нова технология, която сте патентовали и която вече се прилага в строителството?

Технологията се нарича нитробетон и се основава на използването на полимери, които усвояват атмосферния азот, който влиза в циментовия разтвор. Тя има идеалната шумо-,  термо- и влагоизолация и така разходите за отопление ще бъдат по-малки. Конструкцията на сградата е много по-лека.

Какви са доказателствата за тези предимства?

Постиженията на самата технология при експериментални условия. 3-сантиметра замаска от нитрон от вътрешната страна на стената играят ролята на 12 –сантиметра изолация със стиропор.

Кой стои в основата на тази разработка?

Това е българин, той е от Плевен и се казва Румен Стоянов.

Къде вече по света е използвана технологията на нитробетона?

В Испания има построени над 40 къщи. В България се строи в Кърджали. За да се намалят разходите за отопление е необходима 3 сантиметра от замаската нитрон, която е по-добра от конвенционалните.

Защо?

Защото в състава има азот, а той е прекрасен изолатор. Консистенцията на нитрона  е съставена от вода, полимер – азотен агент, перлит и заместител на варта, пак наша патентована технология.

Доколко е безопасно и няма риск за здравето?

Самата технология е биотехнология. Копира се природата. Самият полимер извлича атмосферния азот по биологичен начин. Изградено е на базата на кератина – това, което изгражда ноктите и косата.

СнимкаВ Бургас вече използвате технологията...

Строим сглобяеми къщи за Мароко, които се пренасят с контейнери. В Хитрино има няколко къщи, които са построени с нитробетон. 30-процента е по-евтина сградата и 4 пъти по-лека.

А влагата?

Технологично е необходимо 3 дни, за да изсъхне мазилката. След това тя не пропуска влага. При разбъркване на мазилката се получават балончета – като аеро шоколад. Това е перфектната изолация, защото дава обем с присъствие на азот, който е един от най-добрите .

Нитробетонът издържа ли на пожар?

До 2 600 градуса издържа. Специална замазка използваме в пещи за горене, за изпитания....

Каква гаранция давате на такива сгради?

Азотът  не позволява да има химични или други изменения във времето, даваме поне 50 години.

Това патентовано ли е вече?

Сертификатите за качество ги има... В Италия направиха изпитания, защото се наложи да се изградят стени за отклоняване на вулкана Етна...

Четирима човека могат да направят къща от 35 квадрата с покрив и инсталации за 21 дни. Машините и помпите също са български патент. Могат да се строят пътища, замазки за химически заводи...

Има интерес за откупуване на този патент. Това се случи с голяма фирма от Турция, за Саудитска арабия....

  Интервю на Габриела Гаврилова с Цветан Митков.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23