На 5-ти август 2015 година бе даден старта в осъществяването на една дългогодишна мечта за мореплавателя доктор Васил Куртев – околосветското му плаване с яхтата „Одесос! След проплавани повече от 20 хиляди мили и безброй препятствия, д-р Куртев премина Червено море, Суецкия канал и е между гръцките острови и бреговете на Турция.
В сателитна връзка с него успя да разговаря Матей Тодоров.
Здравейте, доктор Куртев! Поздрави от родния бряг и от мен, Матей Тодоров! В коя част на Световния океан Ви откриваме?
Здравейте, вече сме в Средиземно море и се насочваме към Мармарис. Една част за двигателя ми трябва и ще спра. Но вървя, общо взето бавно, защото е насрещен вятъра.
Колко мили вече са зад гърба Ви?
Около 25 хиляди мили.
Моля Ви, няколко думи за последния етап на плаването?
Изключително труден беше. Специално Червено море ми разказа играта, защото има плитчини, много рибарски корабчета и насрещно време постоянно. Това налага постоянно да бъдеш в напрежение, да внимаваш много. Имаше много силни шквалове, които разпокъсаха старите ми ветрила. Накрая имах един проблем с двигателя и много ме беше страх как ще мина Суецкия канал. Той се минава само на двигател и ако нещо ти се повреди идват и те извлачват срещу една гигантска сума. Затова имах голям страх, но успях да мина и сега съм в Средиземно море. Близо до мен е остров Родос, а малко вдясно е Мармарис.
Кога се очаква да наближите родни брегове?
Ако свърша бързо работа в Мармарис, веднага ще тръгна и може би след десетина дни ще се върна. Мисля да мина и да взема контрола във Варна.
Ще Ви очакваме с нетърпение. След толкова проплавани мили и всички преодолени трудности сигурно ще е необходимо определено обслужване и ремонти по яхтата "Одесос". Вече имате ли ясни намерения къде ще застанете за по-дълго време?
Във Варна не знам какво е положението, трябва да се обадя на капитан Томов да ми каже дали в яхт-клуб "Порт Варна" може за една вечер да остана. От "Порт Варна" съм тръгнал в първото си дълго плаване и ще ми бъде приятно пак там да свърши, така да се каже.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..