Мотото на актуалния Ден за съпричастност е „Ending AIDS Together”, адаптирано на български като „Заедно да спрем СПИН!”
Тазгодишното послание подчертава необходимостта от: намаляване на стигмата спрямо носителите на ХИВ; гарантиране на универсален достъп до изследване, лечение и достъп до качествени здравни и социални услуги на всеки, живеещ с вируса; увеличаване на ресурсите (за превантивни програми и програми за изследване и лечение); насърчаване на привличането на хората в дейностите по превенция и подкрепа на засегнатите от инфекцията.
Международният Ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН традиционно се отбелязва в третата неделя на месец май. Денят е повод хората от различни страни да заговорят за СПИН. На този ден през тази година са мобилизирани общо 1 200 неправителствени организации, работещи по въпросите на ХИВ и СПИН в общо 115 държави. В продължение на 34 години Денят се чества ежегодно, като в света се провеждат десетки хиляди бдения, възпоменания, чайни церемонии, помени в храмове и мирни шествия. Денят за съпричастност е важен знак за солидарност по всички континенти и символизира надеждата за новите поколения.
СПИН продължава да опустошава човешките общности навсякъде по света и Третата неделя на месец май е начин заинтересованите публично да изразят скръбта си за своите близки, починали от СПИН и да настояват правителствата да заявявят по-ясни ангажименти в борбата срещу пандемията. В по-малките населени места Денят е повод да се повиши чувствителността към проблема СПИН, толерантността, доброволчеството и даренията за АНТИСПИН каузата. В по-големите градове на този ден видимо се събира разнообразен спектър от хора, загрижени и работещи по проблема. И в двата случая събитието създава усещане за солидарност и привлича вниманието на медиите.
От началото на 2017 г. в страната са регистрирани 82 ХИВ-серопозитивни лица.
Към 16 май 2017 г. 2 556 лица са ХИВ-позитивни в България.
Министърът на здравеопазването през юни 2016 г. е утвърдил Методическо указание за антиретровирусно лечение на ХИВ-позитивни лица, което е съобразено изцяло с препоръките на Световната здравна организация за включване на лечение на всички открити ХИВ серопозитивни лица, при съгласие от тяхна страна.
В секторите за лечение се проследяват общо 1 212 души с ХИВ към 30 април 2017 г., като 1 060 от тях получават съвременно антиретровирусно лечение. Министерство на здравеопазването ежегодно осигурява финансови средства за закупуването на антиретровирусни лекарства за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН. По данни на секторите за лечение на пациенти с придобит имунен дефицит в страната починалите с ХИВ/СПИН през 2016 г. са 22 лица, а общо от 1986 г. броят на починалите е вече над 1000.
По повод 21.05.2017 г. – Международен ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, РЗИ – Добрич съвместно с общините ще проведе следните дейности:
• Провеждане на информационна кампания в област Добрич с раздаване на презервативи и здравно – образователни материали на млади хора;
• През месец май 2017 г. в учебни заведения от гр. Добрич, гр. Тервел, гр. Балчик, гр. Шабла и гр. Ген. Тошево ще се проведат обучения по темата;
• Организационно - методична среща с медицински специалисти от „Детско и училищно здравеопазване” в гр. Добрич;
• От 17.05. до 23.05.2017 г. включително е предвидено провеждане на дни на отворени врати на Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН при РЗИ-Добрич. Всички желаещи да проверят своя ХИВ статус могат да го направят в КАБКИС, който работи към РЗИ - Добрич всеки ден от понеделник до петък от 8.30 до 17.00 часа.
Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като началото на дейностите е подходът към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят текущите ремонти по улиците и булевардите в квартала, посочват от Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна.
Още тази седмица може да започне демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Премахването на бараките ще става по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул...
Предвижда се цялостно обновяване на сградата на Диагностично-консултативния център „Света Екатерина“ и изграждане на допълнителна пристройка към нея, в която да бъдат обособени операционни зали. Това каза управителят на ДКЦ-5 д-р Галина Павлова. Ремонтът ще бъде финансиран по програма "Региони в растеж", проектът на стойност 8,5 млн. лева е класиран..
Протест под надслов "Нито една повече" ще се проведе в редица градове у нас, сред които и Варна. Шествието във Варна започва от 18 часа пред Съдебната палата на площад "Независимост". Да покажем солидарност с всички момичета и жени, преживели или станали жертва на насилие, посочват организаторите. В същия час протестни акции ще се проведат още в..
От началото на годината до края на октомври във Варна има ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие. Tе са 420, докато за същия период на миналата година са били 338. Това съобщи регионалният координатор по темата в ОД на МВР полицейски инспектор Янка Донева н а специален брифинг, посветен на Международния ден за премахване на..
Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..