Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куражът на 80 години сам с яхта да обиколиш света

6
Снимка: Радио Варна

„Създавайки яхтите си сме умували всеки детайл, как да го направим, с какви материали, как да ги намерим, от къде. Беше много трудна задача навремето. Важното е, че  накрая се получи добър резултат. Първите лодки направени от мен не бяха сполучливи. Трудности много. Нямаш познанията. Нямаш умения. Постепенно качеството се подобряваше. Моят брат много държеше на професионалното изпълнение. Той много обичаше компаниите. Това е неговата яхта. В негова памет направих това плаване. Беше много горд, защото каюткомпанията, колкото и да е малка има помещения за всичко.  Десет души могат са се съберат около масата. Да седнат и да си говорят сладки приказки. Яхтата има три отделни спални. Във всяка могат да легнат по двама души. Едната кабина е на носа, а другите две са симетрични в кърмата. Обикновено на яхти с този размер има само две кабини.” Разказва самотният мореплавател д-р Васил Куртев, броени часове след завръщането си във Варна с яхтата "Одесос". Околосветското му пътешествие, започна на 5 август 2015 година. За това време 80-годишният морски вълк е преплавал над 25 000 морски мили. Той е трикратен носител на наградата "Златен глобус" на фондация "Кор Кароли". Призът се връчва за най-добро българско морско ветроходно постижение. Първият печели през 1982 г. за обиколка на Черно море с яхтата "Норд". Две години по-късно е отличен и за участието си в "Остар" със същата яхта. През 2010 г. енаградата му се присъжда за плаването от Каварна до Нюпорт, Роуд Айлънд за периода 1 август 2009 г. – 26 юни 2010 г. с яхтата „Бизоне”. 

Пресичате Атлантика за четвърти път.  Плаването е вече зад гърба Ви.  Кой беше най-трудният преход, кои бяха най-мъчителните мигове, най големите страхове?

Последният етап изненадващо се оказа най-труден за мен. Втората част на Индийския океан, където имаше непостоянни ветрове, слаби, трудно вървеше. Един от последните етапи от Шри-Ланка до влизането към Суец ми отне 44 дни. Това е най-дългият преход в живота ми. Предният, преди години беше 41 дни, когато пресичах Атлантическия океан. Особено трудно беше в Червено море. Пак  така. Няма вятър или пък има вятър, но има чести шквалове със силен, внезапен вятър. В Червено море имаше почти непрекъснато насрещен вятър. После спира. Няма вятър. Стоиш на едно място. Има течение, което те дърпа назад. Голям трафик. За самотен мореплавател е наказание. Имах много неприятности. Ветрилото ми се скъса от един шквал. Вярно е, че всичките ми ветрила са стари. Купени са втора ръка. Това, което се скъса беше ново, но и него съм го използвал петнайсет години, така че и то се брои за старо. Скъса се. Подших го. Залепих му лепенки. Втори път се скъса и беше непоправимо.

Имаше ли моменти, в които да съжалявате, че сте тръгнал на това изпитание?

За мене не беше самоцел да пътувам сам. Аз исках да го направя. В края на живота ми да обиколя земята. Защото целият ми живот е преминал в строене на яхти и плаване с тях. Иначе щях да чувствам, че нещо не съм довършил в живота си. Трябваше да сложа едно капаче отгоре. Да обиколя земята.

Щастлив ли сте?

Много. Върнах се вкъщи жив и здрав. Яхтата е тука. Както казах тя е на моя брат и аз направих плаването в негова памет. Племеникът ми беше любезен и ми даде яхтата на баща си. Осъществих плановете си.

СнимкаНепредвидените трудности в океана възпитават друго отношение, друго поведение, други реакции. Какво прави един яхтсмен, когато всички обстоятелства са против него?

В първия момент те обвзема ужас. Питаш се, какво ще правиш от тук нататък. При мен се случи няколко пъти. На ветровия автопилот в Атлантическия океан се счупи рулят и долната част изчезна. Нито можех да хапна, нито да си почина. Питах се, какво мога да направя. Успях да се справя. Моят брат беше сложил на тази яхта електронен автопилот. Скъп уред. Аз му нямах много доверие, но като се случи така го включих. Преди това го бях изпробвал при слаб вятър. Изтърваше курса и започваше да пиука. Все едно ми каваше, че има проблем. Решавай го! Но при създалата се ситуация ме спаси...

Големите български постижения в яхтеното плаване около света са няколко.  Какво искахте да докажете на себе си и на другите с това плаване?

С натрупания опит получаваш увереност, че можеш да го направиш. Попадал си в различни ситуации. Справял си се. Явно можеш. Няколко пъти съм казвал, като ми кажат, че това е океан: Е, океан...Океанът и той е вода. Който е плавал достатъчно и в Черно море ще се справи. Още веднъж ще подчертая, че не съм си поставял задача да правя рекорди или да плавам сам. Тръгнах с друг. Наложи му се да се прибере. Нямаше кой. Появи се желаещ, много искаше, но направихме един преход и се отказа. Върна се. Известно е, че веднъж съм пресичал океана сам. Аз бях подготвен.

Цялото интервю на Матей Тодоров с д-р Васил Куртев, чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радко Мурзов: Изкуството е вечно търсене

Изложбата "Кристализация II" откри в Арт салона на Радио Варна известният художник Радко Мурзов. Експозицията представя 51 творби, изпълнени в уникална технология, откритие на Мурзов.  "Техниката е такава, че работя с акрилни бои и сол. Солта допълнително повторно кристализира и се получават красиви кристали. Отблизо погледнато в картината те блестят",..

публикувано на 09.05.24 в 08:05

Политолог: Не чуваме ясна дефиниция какви са проблемите на гражданите

"Кампанията за изборите започна още през март и компроматите валят един по един". Това коментира за Радио Варна политологът Атанас Радев. По думите му това не е нищо ново за родната политическа картинка и посочи, че кандидатите за депутати не разчитат на позитивизъм и визия: „Кампанията е в разгара си и когато вече започне официално ще..

публикувано на 08.05.24 в 08:15
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Радиото се променя както света около нас

На 7 май отбелязваме професионалния празник на радиото и телевизията. Това е една от причините екипът на Радио Варна да организира днес Ден на отворените врати. Посетителите ще могат да влязат в ефирните студиа, откъдето се излъчва програмата, както и да се разходят из „светая светих“ на музикалните редактори – фонотеката. Накратко - всеки ще..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 07.05.24 в 07:00

Отец Георги Стоименов за вярата

Отец Георги Стоименов, председател на църковното настоятелство на храма "Св. Архангел Михаил" във Варна, от дете е привлечен от силата, водеща към храма. Първият му спомен за това е от детска възраст, когато по време на семейна екскурзия моли родителите си да изчакат да отвори Рилският манастир, който тогава е музей, за да го разгледа.  Роден е в Сибир -..

публикувано на 06.05.24 в 08:00
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40