11-я международен фестивал на поезията ”Славянска прегръдка” се провежда във Варна от 22 до 24 май. Домакини на срещите на пишещите и четящи хора са Катедралният храм, Градската художествена галерия, Икономическия университет, общината и Генералното консулство на Рузия и ОНД. Специален гост на ”Славянска прегръдка” бе Ана Луиза Томпсън – директор бюро ”Европа” за наука и култура при Централния офис на ЮНЕСКО. За Радио Варна тя сподели впечатленията си за фестивала и от Варна:
Какви са първите Ви впечатления от Варна?
Много хубави. Днес отидох в Археологическия музей и видях невероятна изложба на златото. Идеята, че този град е съществувал 7000 години, това, че аз съм тук и виждам тази истински богата култура е много емоционално за мен.
Каква е причината за идването Ви във Варна?
В общи линии съм тук, за да потвърдя, че фестивалът “Славянска прегръдка” се провежда под патронажа на ЮНЕСКО. Фестивалът среща таланти и поети, които споделят и обменят умения и познания по лингвистика и изкуство. Този фестивал е празник на пъстротата от различия сред хората, нещо, което трябва да бъде промотирани все повече и повече.
Защо ЮНЕСКО покровителства такъв тип събития?
ЮНЕСКО е организация, която подпомага и подкрепя културните разнообразия и културата на мира. Този фестивал събира хора, които споделят своите истории, своята поезия, своя мироглед.
Как по-точно е важна поезията?
Поезията е форма на изкуството, която е съществувала и продължава да съществува във всички култури и краища на света. Тя събира хора, които използват тази често срещана арт форма, за да изразят чувствата си. Наскоро прочетох нещо, което ми се стори много характерно за поезията. Не мога да дам точен цитат, но мисля, че мисълта беше на Робът Фрост и гласеше: „Емоцията идентифицира мисълта, а мисълта – думите. Поезията изразява човешките емоции и ни прави хора.”
Пътувате много. Известни ли са Ви български писатели или артисти, не само в България, но и по света?
Всъщност, когато бях в Париж, имах честта да срещна българския художник Никола Манев. Той със сигурност е много известен в Европа, но дори в Латинска Америка хората са чували за него. Също искам да добавя, че само бях чувала за картините на Стоимен Стоилов, но не бях ги виждала. Имах удоволствието да ги видя тук в Икономическия университет и бях силно очарована – разпознаваем художник с цвят, с въображение и с проникновена гледна точка за бъдещето на студентите. Имате много артисти. Не мога да цитирам писатели, за което се извинявам, но мисля, че в края на фестивала, бих дала много добър отговор.
Какво бихте казали на пишещите и четящи хора?
Точно обратното, бих искала да слушам това, което те имат да ми кажат. Няма да е справедливо аз да ги съветвам каквото и да било. Аз съм мениджър и ръководя своя офис, за да предоставя възможността на тези, които се занимават с култура, наука или образование да го правят безплатно. Мога само да им кажа да продължават да правят това, което правят.
Вие сте от Бразилия. Може ли да споделите нещо за бразилската култура и наследство?
Бразилия е много голяма страна с разнообразие от култури – от север до юг и от изток до запад. Бразилската култура е много повече от Боса Нова и карнавала в Рио. Имаме местни култури, за които е добре да се знае. Те носят знание за медицина, за философия, оформят гледна точка за нещата по света.
Кажете ни някоя бразилска поговорка или мъдрост?
Имаме толкова много поговорки и виждания за нещата. Не мога да ви дам цитат, но мога да ви кажа как виждаме света – ние приемаме без предразсъдъци различни култури и религии, практикуваме всичко и много рядко ще срещнете някой, който учи или вярва само в едно нещо.
Преводът е на Калина Душкова, студент по „Журналистика и масови комуникации” в Американския университет в България, стажант в Радио Варна
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..