Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добруджанска черга от цветя в добрички парк

Добруджанска черга от летни цветя ще грейне в градския парк в Добрич на 1 юни, съобщи зам.-кметът по устройство на територията арх. Боян Коларов. Цветната атракция е по инициатива на консултативния съвет по туризъм. Ландшафен архитект Ивелина Радилова, главен експерт по озеленяване в общинската администрация, поясни, че в цветната фигура ще бъдат включени 3500 летни цветя от няколко вида – тагетес, колеос и цинерария. След консултация с музейни специалисти за характерните особености на добруджанската черга, се е оказало, че цветовете в нея се преливат – от жълто към оранжево, червено и кафяво, както и различни нюанси на зеленото. Цветната композиция ще е с размери 30 метра дължина и ширина от 90 см до 2 метра. Тя ще бъде разположена на полегат склон край езерото в парка, близо до Паметника на загиналите добруджанци в заключителния етап на Втората световна война. Ученици от професионалните гимназии по аграрно стопанство и по ветеринарна медицина помагат за изработка на техническите конструкции, допълни арх. Радилова. Цветната черга ще престои десет дни в парка, след което цветята ще се използват за украса на различните цветни и зелени площи в града.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фармацевти настояват за ограничаване на лекарствата от вендинг автомати

От Българския фармацевтичен съюз предлагат ограничения в списъка с лекарства, които се продават чрез вендинг автомати в аптеките и са достъпни за всички. Да отпаднат комбинираните форми на лекарства и да се предлагат само най-малките опаковки, регистрирани у нас, предвижда предложението. Като мерки за ограничаване на достъпа на деца е..

публикувано на 06.03.25 в 19:27
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Приключи срещата между украинския президент и европейските лидери в Брюксел

Приключиха разговорите между европейските лидери и президентът на Украйна Володимир Зеленски в Брюксел, предаде БНР.  Зеленски напусна сградата на Европейския съвет, като отмени преди това обявената пресконференция. По данни на дипломатически източник, дискусиите са продължили около час и половина. Заседание на лидерите на ЕС за..

публикувано на 06.03.25 в 19:10

Ръст на делата за домашно насилие във Варна през миналата година

Трайна тенденция за значително увеличение при делата за защита от домашно насилие пред изминалата година отчитат от Районния съд във Варна. 447 са делата, постъпили в институцията през 2024 г., сочат данните  от годишния отчетен доклад и анализът за дейността ѝ.  За сравнение, през 2023 г. делата по Закона за защита от домашно насилие са 344, докато..

публикувано на 06.03.25 в 18:14

ЦИК изпраща спешно писмо до Конституционния съд

Централната избирателна комисия изпраща спешно писмо до Конституционния съд с въпроси за въвеждането на данните от проверените 2 204 протокола от секционни избирателни комисии и възложеното преизчисляване на резултатите от вота от 27 октомври миналата година, съобщи говорителят на Комисията Росица Матева, цитирана от БНР.  След първото въвеждане на..

публикувано на 06.03.25 в 17:05
Деца, използващи вейпове, архив.

Нараства употребата на вейпове сред учениците в Добрич

Нараства употребата на вейпове и наркотични вещества сред учениците в Добрич, сочат данните на Детска педагогическа стая към Първо Районно на Областната дирекция на МВР. С цел по-голяма информираност сред децата за рисковете от наркотиците започва съвместна кампания в училищата от областта. Кампанията е свързана с употребата и разпространението на..

публикувано на 06.03.25 в 16:40

Ще санират кметството във "Владиславово" с близо 1 млн. лева

Предвиждат ремонт на административната сграда на на район „Владислав Варненчик“ за близо 1 млн. Прогнозната стойност на поръчката е 872 725.65 лв. без ДДС. От тях до 501 811.75 лв. (без ДДС) са безвъзмездна финансова помощ, а до 370 913.90 лв. (без ДДС) съфинансиране от бюджета на Община Варна. Срокът за изпълнение е до 13 месеца от датата на сключване..

публикувано на 06.03.25 в 14:38

Осем нови електробуса очаква "Градски транспорт"-Варна

Община Варна кандидатства за европейско финансиране за закупуването на осем нови електроавтобуса.  Това съобщи за Радио Варна главният инженер на общинския превозвач  инж. Пламен Панайотов.  Осем бавнозарядни станции ще пристигнат за новите превозни средства по европроект, допълни Панайотов. Те ще бъдат монтирани в депото на "Градски транспорт"...

публикувано на 06.03.25 в 13:45