4 юни, 19.00 часа - Драматичен театър - Сцена филиал
Международен театрален фестивал "Варненско лято" 2017 / Основна програма - Международна селекция
Театър „Катона Йожеф“/ Асоциация Maszk (Сегед) / FÜGE / Продуцентска къща „Оrlai“ – Будапеща, Унгария представят ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ЛУД
режисьор: Виктор Бодо
драматург: Юли Роберт
асистент: Жужи Сакач
сценография: Тамаш Керестеш
графичен дизайн: Гергьо Над
експерт психолог: Д-р Жолт Залка
специални благодарности на Нора Юхас, Арпад Какони, Йожеф Салаи, Давид Сарваш
участват: моноспектакъл на Тамаш Керестеш
Виртуозен моноспектакъл с режисьор носителя на Европейската театрална награда „Нови театрални реалности“ 2016
Театралните превъплъщения на необичайната повест „Дневникът на един луд“ от Н. В. Гогол изискват виртуозни актьори. Този път под кожата на чиновника Попришчин, който постепенно загубва разсъдък, навлиза Тамаш Керестеш. Не за първи път той има водеща роля в представление на един от най-ярките режисьори на съвременния унгарски театър – Виктор Бодо. Неговото постановка по „Процесът“ на Кафка през 2005 г. му донася първия голям международен успех, благодарение и на оригиналната игра на Керестеш. В „Дневникът на един луд“ актьорът е и художник на сценографията. В нея се долавят влияния от стила на Ван Гог с характерната за него деформираща пространството перспектива. Тя отразява изкривеното съзнание и загубата на връзка с реалността на героя, подсилени и от необикновената звукова среда, която актьорът създава на живо. Ние ли сме луди или светът около нас съвсем е полудял? Колкото и странен, този въпрос, повдигнат от Гогол през далечната 1834 г., изглежда днес все по-актуален.
Режисьорът Виктор Бодо работи между Унгария, Австрия и Германия и е носител на много награди, сред които е и престижната Европейската театрална награда „Нови театрални реалности“ 2016.
„Вълнуващ, безжалостен, сърцераздирателен и комичен спектакъл. Висша школа на актьорското майсторство.“ Art7.hu Művészeti Portál
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..
Всяко представяне на един от най-ценените български художници, Милко Божков, във Варна се превръща в централно събитие на художествената сцена в морския град. От 30 април до 20 май 2025 г. Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, експонира в шест зали на първия си етаж неговата изложба “P. S.” В навечерието на откриването артистът..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
37 проекта са одобрени за финансиране по Фонд „Култура“ на Община Варна в първата сесия за 2025 г. Общо кандидатурите бяха 104, две са резервите, които чакат да бъдат класирани. Със 120 000 лева ще бъде подпомогнато реализирането на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Сред одобрените за финансиране в първата сесия са Международният..
Галерия "Ларго" представя самостоятелна изложба на едно от най-големите имена в съвременната българска графика - Димо Колибаров. Това е втората от поредицата изложби, с които през тази година бургаският художник ще отпразнува своята 60-годишнина. Експозицията е своеобразно продължение на предишната изложба на художника в галерията и развива в нови посоки..