По традиция в последния петък на м. август официално ще бъде открито 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. Почитателите на този филмов празник го очакват с нетърпение. По този повод Вяра Николаева разговаря с проф. Александър Грозев, кинокритик и художествен директор на фестивала. Неговият живот е свързан с киното. През 1992 година се ражда идеята за този кино форум. На една случайна среща на проф. Грозев със Свилен Спасов, представител на "Отворено общество" във Варна в ресторант "България". И ето, че вече четвърт век Морската столица е столица на любовта и киното. Ежегодно зрителската аудитория достига 20 000 души. ВИП гостите на фестивала обичайно надвишават 200 души – среща на елита на българското кино, изтъкнати чужди творци, кинокритици и киножурналисти от цял свят.
Проф. Грозев, 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, какви са новините?
За 25 години се лаская да смятам, че успяхме да създадем не само едно голямо, културно събитие, но успяхме да изградим един кръг от хора, които обичат фестивала и го чакат, както ти каза с нетърпение. Смяната на времето и поколенията ми дава увереност, че киното ще продължава да живее. Защото навлязохме в една епоха, в която за съжаление киното започва да се възприема по друг начин. Докато някога, когато братята Люмиер, Едисон и другите изобретатели са го измислили, те са вярвали, че киното е едно място, където хората се събират, за да гледат филми заедно, да съпреживяват... Фестивалите навсякъде по света успяват да удържат тази тенденция и да предоставят тази възможност на хората да общуват помежду си.
Ще се съгласите ли с мен, че винаги един филм, когато се гледа в киносалон се възприема по различен начин?
Естествено. Залата е нещо друго. Там публиката може да се наелектризира, да изразява негативни, позитивни емоции. Да плаче, да се смее. Винаги е хубаво, когато до теб има човек, който усеща нещата и това се предава.
Така и създателите на филми си сверяват часовниците, по реакциите на зрителите.
Задължително. Не е случайно, че всеки творец, който иска да прогнозира успеха на своя филм сред публиката прави една анонимна прожекция пред случайно подбрани зрители. Целта е да види къде, кога и как ще реагират. След това се случват много интересни корекции, които показват, че мнението на публиката е решаващо, когато се прави произведение на киното.
Поканих Ви с идеята да сме първи с новините около 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. През всичките тези години Радио Варна е било гръб на фестивала и хората работещи тук са били не само отразяващи случващото се, но и ваши съмишленици.
Моят двадесет и пет годишен опит казва същото. Наистина е така.
Колко са филмите, какви ще бъдат панорамите и какво предвиждате в съпътстващата програма?
Тази година филмите са над 80. С годините стават повече. 12 от заглавията са включени в конкурсна програма, някои от тях идват с награди от престижните кинофоруми. Съпътстващата програма също е изключително богата. Държа да отбележа, че поради факта, че Варна е Европейска младежка столица ще има един конкурс, който ще покаже филми направени от млади режисьори, които са на младежка тематика. Селекцията е много любопитна. Дава различни аспекти от живота на младите хора в Европа. Другото, което е важно да подчертая е, че съществуващата и фунционираща Филмова академия към ФКЦ подготвя едно младо ядро от кинолюбители, които ще оценяват тези филми и ще връчат своя награда. Паралелно с това организираме и една дискусия-разговор по проблемите на младите в българското кино и проблематиката в техните филми.
Кое е българското заглавие в конкурсната програма?
Това ще бъде „Извън пътя”, филм на режисьора Николай Волев. На второто издание на МФФ „Любовта е лудост” Волев спечели специалната награда на журито. След толкова години, след като дълго време не работи той създаде един филм, който разглежда проблемите на поколението, което си отива и срещата му с младото поколение. Всичко това пречупено през призмата на любовта.
Цялото интервю с проф. Александър Грозев, художествен директор на МФФ "Любовта е лудост", чуйте в звуковия файл :
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..