По традиция в последния петък на м. август официално ще бъде открито 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. Почитателите на този филмов празник го очакват с нетърпение. По този повод Вяра Николаева разговаря с проф. Александър Грозев, кинокритик и художествен директор на фестивала. Неговият живот е свързан с киното. През 1992 година се ражда идеята за този кино форум. На една случайна среща на проф. Грозев със Свилен Спасов, представител на "Отворено общество" във Варна в ресторант "България". И ето, че вече четвърт век Морската столица е столица на любовта и киното. Ежегодно зрителската аудитория достига 20 000 души. ВИП гостите на фестивала обичайно надвишават 200 души – среща на елита на българското кино, изтъкнати чужди творци, кинокритици и киножурналисти от цял свят.
Проф. Грозев, 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, какви са новините?
За 25 години се лаская да смятам, че успяхме да създадем не само едно голямо, културно събитие, но успяхме да изградим един кръг от хора, които обичат фестивала и го чакат, както ти каза с нетърпение. Смяната на времето и поколенията ми дава увереност, че киното ще продължава да живее. Защото навлязохме в една епоха, в която за съжаление киното започва да се възприема по друг начин. Докато някога, когато братята Люмиер, Едисон и другите изобретатели са го измислили, те са вярвали, че киното е едно място, където хората се събират, за да гледат филми заедно, да съпреживяват... Фестивалите навсякъде по света успяват да удържат тази тенденция и да предоставят тази възможност на хората да общуват помежду си.
Ще се съгласите ли с мен, че винаги един филм, когато се гледа в киносалон се възприема по различен начин?
Естествено. Залата е нещо друго. Там публиката може да се наелектризира, да изразява негативни, позитивни емоции. Да плаче, да се смее. Винаги е хубаво, когато до теб има човек, който усеща нещата и това се предава.
Така и създателите на филми си сверяват часовниците, по реакциите на зрителите.
Задължително. Не е случайно, че всеки творец, който иска да прогнозира успеха на своя филм сред публиката прави една анонимна прожекция пред случайно подбрани зрители. Целта е да види къде, кога и как ще реагират. След това се случват много интересни корекции, които показват, че мнението на публиката е решаващо, когато се прави произведение на киното.
Поканих Ви с идеята да сме първи с новините около 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. През всичките тези години Радио Варна е било гръб на фестивала и хората работещи тук са били не само отразяващи случващото се, но и ваши съмишленици.
Моят двадесет и пет годишен опит казва същото. Наистина е така.
Колко са филмите, какви ще бъдат панорамите и какво предвиждате в съпътстващата програма?
Тази година филмите са над 80. С годините стават повече. 12 от заглавията са включени в конкурсна програма, някои от тях идват с награди от престижните кинофоруми. Съпътстващата програма също е изключително богата. Държа да отбележа, че поради факта, че Варна е Европейска младежка столица ще има един конкурс, който ще покаже филми направени от млади режисьори, които са на младежка тематика. Селекцията е много любопитна. Дава различни аспекти от живота на младите хора в Европа. Другото, което е важно да подчертая е, че съществуващата и фунционираща Филмова академия към ФКЦ подготвя едно младо ядро от кинолюбители, които ще оценяват тези филми и ще връчат своя награда. Паралелно с това организираме и една дискусия-разговор по проблемите на младите в българското кино и проблематиката в техните филми.
Кое е българското заглавие в конкурсната програма?
Това ще бъде „Извън пътя”, филм на режисьора Николай Волев. На второто издание на МФФ „Любовта е лудост” Волев спечели специалната награда на журито. След толкова години, след като дълго време не работи той създаде един филм, който разглежда проблемите на поколението, което си отива и срещата му с младото поколение. Всичко това пречупено през призмата на любовта.
Цялото интервю с проф. Александър Грозев, художествен директор на МФФ "Любовта е лудост", чуйте в звуковия файл :
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..