По традиция в последния петък на м. август официално ще бъде открито 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. Почитателите на този филмов празник го очакват с нетърпение. По този повод Вяра Николаева разговаря с проф. Александър Грозев, кинокритик и художествен директор на фестивала. Неговият живот е свързан с киното. През 1992 година се ражда идеята за този кино форум. На една случайна среща на проф. Грозев със Свилен Спасов, представител на "Отворено общество" във Варна в ресторант "България". И ето, че вече четвърт век Морската столица е столица на любовта и киното. Ежегодно зрителската аудитория достига 20 000 души. ВИП гостите на фестивала обичайно надвишават 200 души – среща на елита на българското кино, изтъкнати чужди творци, кинокритици и киножурналисти от цял свят.
Проф. Грозев, 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, какви са новините?
За 25 години се лаская да смятам, че успяхме да създадем не само едно голямо, културно събитие, но успяхме да изградим един кръг от хора, които обичат фестивала и го чакат, както ти каза с нетърпение. Смяната на времето и поколенията ми дава увереност, че киното ще продължава да живее. Защото навлязохме в една епоха, в която за съжаление киното започва да се възприема по друг начин. Докато някога, когато братята Люмиер, Едисон и другите изобретатели са го измислили, те са вярвали, че киното е едно място, където хората се събират, за да гледат филми заедно, да съпреживяват... Фестивалите навсякъде по света успяват да удържат тази тенденция и да предоставят тази възможност на хората да общуват помежду си.
Ще се съгласите ли с мен, че винаги един филм, когато се гледа в киносалон се възприема по различен начин?
Естествено. Залата е нещо друго. Там публиката може да се наелектризира, да изразява негативни, позитивни емоции. Да плаче, да се смее. Винаги е хубаво, когато до теб има човек, който усеща нещата и това се предава.
Така и създателите на филми си сверяват часовниците, по реакциите на зрителите.
Задължително. Не е случайно, че всеки творец, който иска да прогнозира успеха на своя филм сред публиката прави една анонимна прожекция пред случайно подбрани зрители. Целта е да види къде, кога и как ще реагират. След това се случват много интересни корекции, които показват, че мнението на публиката е решаващо, когато се прави произведение на киното.
Поканих Ви с идеята да сме първи с новините около 25-то юбилейно издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. През всичките тези години Радио Варна е било гръб на фестивала и хората работещи тук са били не само отразяващи случващото се, но и ваши съмишленици.
Моят двадесет и пет годишен опит казва същото. Наистина е така.
Колко са филмите, какви ще бъдат панорамите и какво предвиждате в съпътстващата програма?
Тази година филмите са над 80. С годините стават повече. 12 от заглавията са включени в конкурсна програма, някои от тях идват с награди от престижните кинофоруми. Съпътстващата програма също е изключително богата. Държа да отбележа, че поради факта, че Варна е Европейска младежка столица ще има един конкурс, който ще покаже филми направени от млади режисьори, които са на младежка тематика. Селекцията е много любопитна. Дава различни аспекти от живота на младите хора в Европа. Другото, което е важно да подчертая е, че съществуващата и фунционираща Филмова академия към ФКЦ подготвя едно младо ядро от кинолюбители, които ще оценяват тези филми и ще връчат своя награда. Паралелно с това организираме и една дискусия-разговор по проблемите на младите в българското кино и проблематиката в техните филми.
Кое е българското заглавие в конкурсната програма?
Това ще бъде „Извън пътя”, филм на режисьора Николай Волев. На второто издание на МФФ „Любовта е лудост” Волев спечели специалната награда на журито. След толкова години, след като дълго време не работи той създаде един филм, който разглежда проблемите на поколението, което си отива и срещата му с младото поколение. Всичко това пречупено през призмата на любовта.
Цялото интервю с проф. Александър Грозев, художествен директор на МФФ "Любовта е лудост", чуйте в звуковия файл :
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..