Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяне на нова книга за Никола Гюзелев

1 юли, събота, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа

Представяне на книгата на Владимир Гаджев „Щрихи към портрета на Никола Гюзелев“, посветена на 80-годишнината на Маестро Никола Гюзелев. С участието на автора и на диригента Пламен Джуров.

"Трябва да сме благодарни на Владимир Гаджев, когато вземем в ръка книгата му. Не очаквах, че в този неголям обем ще открия толкова много и нови неща от сложния пъзел, какъвто е животът на Никола Гюзелев и неговото време. Да, слушахме го на живо в България, има няколко книги и филми за него, интервюта и сега са достъпни... И приживе беше легенда. При цялата си достъпност и откровеност. И все пак има много "потайности" зад кулисите, за които можем само да се досещаме. И много скрита за нас сила в Гюзелев, която го направи уникален артист и педагог, повод за възхищение и пример за подражание. Артист от световен мащаб, който винаги си остана българин. Въпреки изпитанията."  Проф. Пламен Джуров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови цели и ръководство обяви Общинският комитет "Васил Левски" във Варна

Преучредяване на Общинския комитет "Васил Левски" се състоя във Варна в навечерието на Националния празник 3 март и малко след Годишнината от обесването на Апостола.  Изборът на ново ръководство се наложи след внезапната кончина на предишния председател на организацията във Варна Станка Димитрова в края на миналата година – дългогодишен музеен и..

публикувано на 25.02.25 в 17:07

Шедьовърът на Пучини „Мадам Бътерфлай“ представя Държавна опера-Варна тази вечер

Най-емоционалният шедьовър на Пучини „Мадам Бътерфлай“ в стилната постановка на режисьора Нина Найденова, с диригент маестро Найден Тодоров ще завладее сцената на Варненската опера на 25 февруари. След представлението с участието на Соня Йончева в Летния театър миналата година варненската публика за първи път ще гледа красивия спектакъл на закрита..

публикувано на 25.02.25 в 06:46

Музика на български творци във Варненската опера в дните около 3 март

Музика на български творци ще звучи във Варненската опера в дните около националния празник. В навечерието на празничните 1 и 3 март Държавна опера Варна ще поднесе на публиката симфоничен концерт със специално подбран репертоар на родни композитори. Датата е 28 февруари, а в програмата са „Еврейска поема“ на Панчо Владигеров и Симфония № 1 „Детска“ на..

публикувано на 24.02.25 в 11:24

Радио Варна става част от новия художествен градски тур "За Варна с поезия и изкуство"

Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..

публикувано на 21.02.25 в 16:05

Благотворителен концерт в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева от хорова формация "Лира"

Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..

публикувано на 21.02.25 в 15:21

Премиера на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ във Варна

На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..

публикувано на 21.02.25 в 15:00

С конференция във Варна отбелязват Международния ден на екскурзовода

С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 20.02.25 в 18:00