Евродепутатите поискаха от големите корпорации задължително да отчитат своите данъци във всяка държава от ЕС, в която развиват дейност. Позицията беше одобрена 534 гласа "за" срещу 98 гласа "против".
След редица дискусии между партиите колко точно да са стриктни новите изисквания беше решено текстът на законопроекта да бъде върнат за доразглеждане в компетентните комисии преди ЕП да пристъпи към преговори с правителствата относно реформата за данъчна прозрачност. Според мнозинството бъдещата система за публична данъчна информация трябва да важи за всяка компания с годишен оборот от над 750 млн. евро, както и за нейните филиали или дъщерни дружества.
Всяко евро неплатени данъци на мултинационалните корпорации представлява едно евро в повече, което се плаща от физическите лица, коментира докладчикът от социалистите Юг Байе:
Една американска или азиатска корпорация, която има филиал в Европа, трябва да публикува точно същите данни, както и европейските фирми. Не познавам такава мултинационална компания с оборот от 750 милиона евро, която би се лишила от 500 милиона потребители на европейския пазар. Иска ми се никога повече да няма данъчни скандали, които да приписваме на политическия елит.
По данни на ЕК успешното прикриване на обороти и облагаема печалба пред различните данъчни власти в момента струва на страните от ЕС между 50-70 милиарда евро годишно.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..