„Пристанище Бургас” ЕАД ще приеме през август ветрохода на „Грийнпийс“ „Rainbow Warrior III”. Посещението е в подкрепа на кампанията „Свободни от пластмаса“, която се осъществява в партньорство с екосдружението „За Земята". Инициативата цели да се замислим за последиците върху околната среда от леснодостъпните найлонови торбички, пластмасови чаши, чинии, сламки и др., които ползваме непрекъснато в ежедневието си.
В пристанище Бургас корабът ще пристигне на 5.08 и ще остане до 7.08., като на 5 и 6.08 ще бъде отворен за посещения на гражданите. Организаторите от „Грийнпийс”- България са предвидили различни забавления и съпътстващи събития, като вечерите по време на престоя ще бъдат прожектирани безплатно екологични филми. За периода на посещение на ветрохода ръководството на „Пристанище Бургас” ЕАД отваря вратите на Морска гара за посетителите на събитията на „Грийнпийс“.
Любопитно за „Rainbow Warrior III”
Ветроходът „Rainbow Warrior” е третият кораб на организацията „Грийнпийс“. За разлика от предходните два кораба е построен специално за организацията. Пуснат е на вода, през октомври 2011 г. Той е екологично съобразен, плава основно на вятър и притежава „Зелен паспорт“. Формата на корпуса е проектирана специално за изключителна енергийна ефективност, двигателите отговарят на най-високите екологични стандарти, вредните газове са минимизират, извършва се биологично третиране на отпадната вода, централна система за зареждане на горива и масла е проектираната за предотвратяване на разливи, дори боядисването му съобразено с околната среда.
Община Варна набира кандидати на длъжност ветеринарен лекар в дейност „Общински приют за безстопанствени кучета” в с. Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и една година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на..
Започва проектирането на 10-метрова дървена панорамна кула, която ще разкрива мащаба на праисторическия комплекс Провадия - Солницата. Съоръжението ще бъде издигнато на 40 метра, извън пределите на обекта, а от него ще могат да бъдат наблюдавани както северните, така и западните склонове на солодобивния център. Реставрация и консервация на най-старите..
Пет деца на възраст от 7 до 12 години са в Инфекциозната клиника във Варна с бактериално хранително отравяне, предизвикало повръщане, разстройство и висока температура. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Първоначално в клиниката са приети девет деца с тези симптоми, четири са освободени след подобряване на състоянието им,..
Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна. Това каза директорът на ОП "Спорт Варна" Юрджан Ахмед в предаването на Радио Варна "Новият ден". По думите му голяма част от тях са в окаяно състояние и са силно амортизирани, тъй като през годините не са извършвани ремонти за поддръжката им. Ахмед изрази оптимизъм, че..
Почти двойно се е оскъпил проектът за изграждане на паркинг към Двореца на културата и спорта. През 2015 година той е оценен на стойност 7,5 млн. лева, днес строителството му ще струва близо 13 млн. лева. Това каза изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта Минко Христов, който подчерта, че още се търси финансиране. Той изрази надежда до..
Във Варна са зачестили кражбите в автобусите през летния сезон. Джебчиите са изместили полето си на действие от моловете и магазините в градския транспорт. Това каза главен комисар Живко Костадинов, началник на сектор "Престъпления против собствеността и културните ценности". Той предупреждава, че те винаги работят по двама и са предимно жени. Обикновено..
В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие", припомнят от БНР. Право на субсидии имат стопаните, на които са..