Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Днешната българска политика е печално отрицание на кредото на Апостола

Снимка: БТА

България отбеляза 180-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.

По традиция център на честванията беше родният град на Левски -Карлово. Пред събралите се жители и гости на града в словото си президентът Румен Радев заяви:

Малцина са призвани и един от тях е Апостолът, сред онези, които ускоряват хода на историята. Абаджия, дякон, даскал, хъш, четник – за 35 години Левски се извисява до стратег и държавник. За него родолюбието не е трапеза, а мисия. Тежко е днес да констатираме, че днешната българска политика е печално отрицание на онова кредо на Апостола. Оттук и бедите ни. Но Апостолът ни завеща и спасителния път, и личния пример. Днес България е свободна държава, но мнозина я напускат, а усещането за несправедливост е масово. Защото свободата е път, който всеки сам трябва да извърви, да поеме отговорност за думите и делата си.

А в словото си кметът на Карлово Емил Кабаиванов се обърна към президента и народните представители с думите: Ние, българските граждани, очакваме от българското правителство да започне борбата, която няма да е лека, за изработване на новата българска национална идея, доктрина в пълно единомислие. Ние ще бъдем в тази битка с вас. И тогава ще бъдем спокойни за дните, които предстоят на България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32