"Великото скачане -2" предстои тази събота-29 юли на скалите в Тюленово. Разказваме с Христо Узунов, експериментатор, събирач на истории, разказвач и фотограф със собствен блог http://urbex.bg/ и любител на екстремните преживявания.
Да, във фейсбук групата участие са се присъединили страшно много хора, вече са към 3 хиляди, а 700 човека,ако не и повече са потвърдили участие. Определено очакваме да бъдат повече от м.г., когато бяха около 200.
И на кого му хрумна да прави такова организирано скачане от високите скали на Тюленово в морето? Знам, че тук край морето има хора, които обичат да го правят и така да си доставят адреналин, но така организирано...
Идеята е на едно момче, Борислав, който в момента живее в Англия. Той си е местен, дълги години там са прекарвали свободните дни с приятели. Миналата година решава като си идва за лятната отпуска да направи събитие, така че да се съберат с повече хора, тъй като и неговите приятели са някъде по света и става все по-трудно. Прави фейсбук събитие и се оказа, че към това събитие има страшно голям интерес. След като става толкова популярно, решихме да го направим вече доста по-сериозно, така че много хора да посетят този край на България, с природата му и разбира се, да се забавляват с малко високи тръпки, екстремни (смее се)!
Това предполага една по-голяма организация.
Да, разбира се. Т.г. община Шабла е наш партньор, оттам имаме имаме сериозна помощ от гледна точка на организация, на безопасност най-вече. От общината са осигурили присъствие на полиция, линейка, пожарна, осигуряваща лодка, която ще обикаля около скачачите във водата.
От каква височина се скача и на каква дълбочина може да се влезе след скока?
Идеята на събитието е да предизвикаме всеки да достигне своите лимити, да се надскочи. За тази цел сме избрали точно това място, защото там скалите предполагат различни височини. Максималната е, мисля че към 11-12 метра, и има по-малки височини от порядъка на 5 метра, дори 1 метър, кой откъдето се чувства по-уверен. Дълбочината е около 7-8 метра. Това е напълно достатъчно. Ще трябва да се спазват правилата за безопасност, които ще обявим на страницата във фейсбук и ще бъдат обявени и на място. Тъй като очакваме доста хора сме решили да ограничим свободните изпълнения до минимум и ще препоръчваме всички да скачат класическата позиция ”пирон”, надолу с краката и изпънато тяло. Тя предполага най-голяма безопасност при среща с водата. Препоръчваме също участниците да се снабдят с обувки за водни спортове, тъй като излизането от скалите е доста по-трудно, отколкото влизането във водата.
А Вас какво Ви тегли към едно такова преживяване?
Аз самия скачам, макар че го правя на юг повече. Всъщност още не съм скачал от Тюленово. Тази година откривам тази част на България, но на юг скачам от много време, около Созопол. Свързан съм с морето по някакъв начин! Гмуркам се, израсъл съм и аз покрай тази синева и се почувствах на мястото си в организацията на такова събитие. Това събитие го правим наистина с цел хората да се забавляват, общо взето финансово сме на нулата, може и на минус дори, ще видим (смее се). И да, идеята е да направим нещо хубаво за местността и хората!
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..