Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуото Аня Лехнер и Франсоа Кутюрие - “Moderato cantabile”, в RADAR 2017

След десетилетие съвместна работа в Тарковскиквартет и продължаваща колаборация в проекта "Pergolesi" с певицата Мария Пиа Де, немската челистка Аня Лехнер и френският пианист Франсоа Кутюрие представят новото си дуо.Музикантите подхождат към музиката от различни гледни точки: Лехнер е класически солист, с необичаен интерес към импровизацията, Кутюрие, джаз музикант, пътуващ все по-далеч от джаза. C Moderato cantabile те представят свои собствени аранжименти на творби на трима очарователни аутсайдери от периферията на музикалната история - Г. И. Гурджиев, Фредерик Момпоу, Комитас.

В различна степен, музиката на тези композитори разкрива влияния от Изток, по отношение на връзката с традициите на фолклора и ритуалната и религиозната музика, а също и що се отнася до философия. Програмата се свързва с приветстваният прочит от Аня Лехнер на музиката на Гурджиев от по-ранните песнопения, химни и танци (записана през 2003 г. с Василис Цабропулос), но новото дуо има своя собствена идентичност, многото посещения в Армения задълбочават разбирането на Лехнер за контекста, от които се появила музиката: нейното виолончело поема почти ролята на глас в тези произведения, изследвайки контрастните мелодии.

Франсоа Кутюрие тук се представя както като музикант, така и като композитор, а неговите произведения функционират като контрастни и допълващи се елементи. Както обложката изтъква, "Години, прекарани в компанията на тунизийския уд майстор Ануар Брахем, изглежда са засилили съзерцателния елемент у Кутюрие като музикант, композитор, аранжор. По-голямата част от работата му се характеризира с рефлективно търпение. В музиката си, със или без резултат, темите се разкриват и развиват бавно. Неговите композиции са "еволюционни", отворени за промяна в момента, а неговите импровизации поддържат лирично съзнание и чувство за форма.

За разлика от многото импровизиращи съвременници, той не се страхува да разширява границите на мълчанието - което го превръща в естествен преводач за Música Callada на Момпоу. Кутюрие вече е свирил аранжименти на Момпоу в контекста на джаз трио, а и каталонският композитор е бил важна референция за него, точно както транскавказкия Гурджиев и арменския Комитас Вардапет са важни референции за Лехнер. Когато работи с Тигран Мансуриан, виолончелистката за първи път разбира, че ролята на Комитас е да свързва арменската светска и свещена музика. Нейните интерпретации на Гуржиев междувременно, имат силно влияние в Армения и вдъхновяват основата на Gurdjieff Folk Instruments Ensemble.Още веднъж с Moderato cantabile Лехнер и Кутюрие, с новите аранжименти на Комитас, Гуржиев и Момпоу, ни показват, че тази музика отговаря на подхода на свободно тълкуване.

Moderato cantabile е записан в богатата акустика на Auditorio Radiotelevisione svizzera на Лугано през ноември 2013 г. и продуциран от Манфред Айхер.

Аня Лехнер, родена в Касел, Германия, учи с Хайнрих Шиф и Янос Старкер. Изпълнява като солист с оркестри като Amsterdam Sinfonietta, Арменската филхармония, Славакишката филхармония и Камерен оркестър в Талин и изпълнява камерна музика с партньори, включително пианистите Алексей Любимов, Силке Авенхаус и Кирил Герщайн, челистката Агнес Вестерман, цигуларя Патриша Копачинская и кларинетистката Рето Биери. Лехнер участва в премиерита на композициите на Тигран Мансуриан, Валентин Силвестров, Тону Корвитс и Анет Фокс и др. В продължение на 18 години тя е била виолончелистка на квартет Розамунде, чиито албуми New Series на ECM  прегърнали музикален обхват от Джоузеф Хайдн до Томас Ларшер. Най-новите й записи включват Quasi Parlando на Мансуриан и Double Concerto с Amsterdam Sinfonietta. Подготовя се и албум от сола и дуота с Агнес Вестерман, изпълнчващи композиции на Силвестров. Вкъщи във всички аспекти на класическата музика, тя също така владее разнообразни импровизационни традиции и има дългогодишно сътрудничество с бандонеониста Дино Салузи - документирано във филма Ел Енкуантро и албуми като Ojos Negros и Navidad de Los Andes.

Франсоа Кутюрие започва да свири на пиано на шест-годишна възраст. След като завършва следването си по класическа музика и музикология в началото на 70-те години, той започва да импровизира сериозно, като първоначално възприема маниера на Пол Блей, Чик Кореа и Йоахим Кун. През 1980 г. печели наградата на Франция Django Reinhardt, която издига международния му профил, и скоро след това се присъединява към групата на John McLaughlin, пътуваща и записваща с английския китарист. Първата поява на Кутюрие на ECM е на Khomsa на А. Брахем през 1994 г. От 2001 г. той обикаля света с уд музикант в трио с акордеониста Жан Луи Матиние и е включен в албумите Le pas du chat noir и Voyage de Sahar. Той също така се появява на предстоящия албум на Брахем - Souvenance: Music for oud, quartet and  string orchestra. Записите му с Аня Лехнер включват Nostalghia - песен за Тарковски и Тарковски квартет, в който се включват неговите композиции, както и групови импровизации. Il Pergolese се отличава с музиката на Джовани Батиста Перголези. Другите записи на Кутюрие на ECM са Poros, дуетите с цигуларя Доминик Пифарели и соловият пиано албум Un jour si blanc.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 03.05.25 в 16:00

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 01.05.25 в 16:03

Във Варна ще гостува авторката на "Феята от захарницата" Катя Антонова

Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова  ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..

публикувано на 30.04.25 в 15:07

“P. S.” от Милко Божков в Градската художествена галерия във Варна

Всяко представяне на един от най-ценените български художници, Милко Божков, във Варна се превръща в централно събитие на художествената сцена в морския град. От 30 април до 20 май 2025 г. Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, експонира в шест зали на първия си етаж неговата изложба “P. S.”  В навечерието на откриването артистът..

публикувано на 30.04.25 в 13:31

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбелязва рождения ден на Дарин Сотиров

На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..

публикувано на 29.04.25 в 08:45

37 проекта във Варна ще получат средства по фонд "Култура"

37 проекта са одобрени за финансиране по Фонд „Култура“ на Община Варна в първата сесия за 2025 г.  Общо кандидатурите бяха 104, две са резервите, които чакат да бъдат класирани. Със 120 000 лева ще бъде подпомогнато реализирането на Международния театрален фестивал „Варненско лято“.  Сред одобрените за финансиране в първата сесия са Международният..

публикувано на 28.04.25 в 17:09