Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дуото Аня Лехнер и Франсоа Кутюрие - “Moderato cantabile”, в RADAR 2017

След десетилетие съвместна работа в Тарковскиквартет и продължаваща колаборация в проекта "Pergolesi" с певицата Мария Пиа Де, немската челистка Аня Лехнер и френският пианист Франсоа Кутюрие представят новото си дуо.Музикантите подхождат към музиката от различни гледни точки: Лехнер е класически солист, с необичаен интерес към импровизацията, Кутюрие, джаз музикант, пътуващ все по-далеч от джаза. C Moderato cantabile те представят свои собствени аранжименти на творби на трима очарователни аутсайдери от периферията на музикалната история - Г. И. Гурджиев, Фредерик Момпоу, Комитас.

В различна степен, музиката на тези композитори разкрива влияния от Изток, по отношение на връзката с традициите на фолклора и ритуалната и религиозната музика, а също и що се отнася до философия. Програмата се свързва с приветстваният прочит от Аня Лехнер на музиката на Гурджиев от по-ранните песнопения, химни и танци (записана през 2003 г. с Василис Цабропулос), но новото дуо има своя собствена идентичност, многото посещения в Армения задълбочават разбирането на Лехнер за контекста, от които се появила музиката: нейното виолончело поема почти ролята на глас в тези произведения, изследвайки контрастните мелодии.

Франсоа Кутюрие тук се представя както като музикант, така и като композитор, а неговите произведения функционират като контрастни и допълващи се елементи. Както обложката изтъква, "Години, прекарани в компанията на тунизийския уд майстор Ануар Брахем, изглежда са засилили съзерцателния елемент у Кутюрие като музикант, композитор, аранжор. По-голямата част от работата му се характеризира с рефлективно търпение. В музиката си, със или без резултат, темите се разкриват и развиват бавно. Неговите композиции са "еволюционни", отворени за промяна в момента, а неговите импровизации поддържат лирично съзнание и чувство за форма.

За разлика от многото импровизиращи съвременници, той не се страхува да разширява границите на мълчанието - което го превръща в естествен преводач за Música Callada на Момпоу. Кутюрие вече е свирил аранжименти на Момпоу в контекста на джаз трио, а и каталонският композитор е бил важна референция за него, точно както транскавказкия Гурджиев и арменския Комитас Вардапет са важни референции за Лехнер. Когато работи с Тигран Мансуриан, виолончелистката за първи път разбира, че ролята на Комитас е да свързва арменската светска и свещена музика. Нейните интерпретации на Гуржиев междувременно, имат силно влияние в Армения и вдъхновяват основата на Gurdjieff Folk Instruments Ensemble.Още веднъж с Moderato cantabile Лехнер и Кутюрие, с новите аранжименти на Комитас, Гуржиев и Момпоу, ни показват, че тази музика отговаря на подхода на свободно тълкуване.

Moderato cantabile е записан в богатата акустика на Auditorio Radiotelevisione svizzera на Лугано през ноември 2013 г. и продуциран от Манфред Айхер.

Аня Лехнер, родена в Касел, Германия, учи с Хайнрих Шиф и Янос Старкер. Изпълнява като солист с оркестри като Amsterdam Sinfonietta, Арменската филхармония, Славакишката филхармония и Камерен оркестър в Талин и изпълнява камерна музика с партньори, включително пианистите Алексей Любимов, Силке Авенхаус и Кирил Герщайн, челистката Агнес Вестерман, цигуларя Патриша Копачинская и кларинетистката Рето Биери. Лехнер участва в премиерита на композициите на Тигран Мансуриан, Валентин Силвестров, Тону Корвитс и Анет Фокс и др. В продължение на 18 години тя е била виолончелистка на квартет Розамунде, чиито албуми New Series на ECM  прегърнали музикален обхват от Джоузеф Хайдн до Томас Ларшер. Най-новите й записи включват Quasi Parlando на Мансуриан и Double Concerto с Amsterdam Sinfonietta. Подготовя се и албум от сола и дуота с Агнес Вестерман, изпълнчващи композиции на Силвестров. Вкъщи във всички аспекти на класическата музика, тя също така владее разнообразни импровизационни традиции и има дългогодишно сътрудничество с бандонеониста Дино Салузи - документирано във филма Ел Енкуантро и албуми като Ojos Negros и Navidad de Los Andes.

Франсоа Кутюрие започва да свири на пиано на шест-годишна възраст. След като завършва следването си по класическа музика и музикология в началото на 70-те години, той започва да импровизира сериозно, като първоначално възприема маниера на Пол Блей, Чик Кореа и Йоахим Кун. През 1980 г. печели наградата на Франция Django Reinhardt, която издига международния му профил, и скоро след това се присъединява към групата на John McLaughlin, пътуваща и записваща с английския китарист. Първата поява на Кутюрие на ECM е на Khomsa на А. Брахем през 1994 г. От 2001 г. той обикаля света с уд музикант в трио с акордеониста Жан Луи Матиние и е включен в албумите Le pas du chat noir и Voyage de Sahar. Той също така се появява на предстоящия албум на Брахем - Souvenance: Music for oud, quartet and  string orchestra. Записите му с Аня Лехнер включват Nostalghia - песен за Тарковски и Тарковски квартет, в който се включват неговите композиции, както и групови импровизации. Il Pergolese се отличава с музиката на Джовани Батиста Перголези. Другите записи на Кутюрие на ECM са Poros, дуетите с цигуларя Доминик Пифарели и соловият пиано албум Un jour si blanc.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуозите 40 FINGERS със специално участие в Коледения концерт на Матео Бочели

Прочутият италиански квартет китаристи 40 FINGERS бяха специални гости на Коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena в Краков. Италианците бяха част от огромно празнично събитие, организирано от младия Бочели в полския град. Те делиха сцената със световни музиканти като Андреа Бочели, флейстистът Андреа Гриминели, полската звезда..

публикувано на 12.12.24 в 12:45

Все повече момичета във Варна са с интерес към хоровото пеене

Все повече момичета във Варна, a oт няколко години и момчета, проявяват интерес към хоровото пеене. И концертният, и детският състав на Детски хор "Добри Христов" към ЦПЛР – Общински детски комплекс са с повече от 40 деца. Това най-много си личи по време на репетиция - столовете не ни стигат. Това сподели за Радио Варна диригентката на детския хор Галина..

публикувано на 12.12.24 в 09:15

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му. Книгата..

публикувано на 10.12.24 в 14:13

Пускат билетите за концерта на GUNS N' ROSES

Рокендрол легендите GUNS N' ROSES ще направят концерт на стадион „Васил Левски“ в София на 21 юли 2025. Датата в София е част от турнето на световноизвестната банда в Европа и в Близкия изток през следващата година. От днес са в продажба билетите за фен клуба на бандата, за членовете на "Fest Club" – в четвъртък, а за всички останали – в петък, 13..

публикувано на 10.12.24 в 09:53

Радко Мурзов с ретроспективна изложба в ГХГ "Борис Георгиев"

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 10 декември до края на 2024 г. изложбата “Графики и рисунки” на Радко Мурзов - емблематичен художник и създател на Школата по изобразително изкуство, оформила началните стъпки на поколения млади таланти от морската столица. Художникът е подготвил за тази изложба селекция от 65..

публикувано на 09.12.24 в 11:58

APOCALYPTICA свириха за девети път в България (снимки)

APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това беше деветия концерт на финските челисти в България. Дни преди концерта..

публикувано на 07.12.24 в 14:14

"Пътуване във времето" на Боряна Симеонова и Боян Боев

„Пътуване във времето“ е най-новата и съвместна изложба на Боряна Симеонова и Боян Боев. Платната са подредени във варненската галерия „Тереза Зиковска“. "Пътуване във времето" е намигване към миналото. Две рисунки по "Георги Велчев", картина по "Кирил Шиваров, творба по "Уилям Юджийн Смит". Скалите на Тюленово. Всичко сочи към таам, назад във времето...

публикувано на 07.12.24 в 14:04