Националната компания "Железопътна инфраструктура" организира Ден на отворени врати в Центъра за управление на трафика в Пловдив. Това е единственият в страната център с изградена компютърна централизация за управление на автоматиката на жп гарите.
Главният диспечерски модул обхваща център за визуализация, супервизия и контрол на движението и на съоръженията по осигурителната техника за жп линията Пловдив - Свиленград. В участъка е въведена и Европейска автоматизирана система за управление на влаковете, която включва система за контрол на трафика и телекомуникационна система.
Наблюдава се също състоянието на локомотивите и вагоните, има и компютърна система за управление на енергозахранването.
В диспечерския център в Пловдив от едно работно място може да се управляват до 25 гари и 350 стрелки. В момента един влаков диспечер управлява всички гари от Крумово до Свиленград - те са общо 12. Предстои и неговото разширяване с финансиране по Оперативна програма "Транспорт" за управление на гарите по направлението Пловдив - Бургас.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..