Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурни маршрути на Варна събра в книга 80-годишен родолюбец

| обновено на 06.08.17 в 09:30
Георги Кацарски е човек с отношение към историята и съхраняването на културното наследство. От 10 години насам проучва архитектурното богатство на Варна. Добросъвестно събира сведения за забележителни личности, допринесли за развитието на града, създали истински архитектурни шедьоври, както и за проектанти, предприемачи и строители, имената на които често остават в сянка. През 2009 година излиза книгата ”Варна – архитектура, архитекти” в съавторство с арх. Емил Пасков. Изданието е илюстрирано със снимки, дело на Георги Кацарски. Освен историята, другата “страст” на автора е спортът. Има издадени две книги: “Боксът във ВарнаиВолейболът във Варна, както и много публикации на спортна тематика в пресата.

80-годишният Георги Кацарски представи пред Радио Варна най-новата си книга – “Варна: Архитектурни паметници. История. Личности”. Книгата е оформена като туристически пътеводител с маршрути.


14 -те маршрута изграждат един голям цветен албум на красива Варна и са чудесен туристически пътеводител за наши и чуждестранни гости.

СнимкаПърви маршрут: Площад “Независимост”          
Втори маршрут: Улица “Преслав”, Улица “Мусала”, Площад “Мусала”
Трети маршрут: Булевард “Княз Борис I”
Четвърти маршрут: Булевард “Мария Луиза”, Улица “Антим I”, Улица “Братя Шкорпил”
Пети маршрут: Площад “Св. Св. Кирил и Методий”
Шести маршрут: Булевард “Сливница”
Седми маршрут: Площад “Петко Р. Славийков”, Булевард “Приморски”
Осми маршрут: Булевард “Владислав Варненчик”
Девети маршрут: Булевард “Христо Ботев” и неговото продължение
Десети маршрут: Вароша – старият град
Единадесети маршрут: Из старата турска махала
Дванадесети маршрут: Новите квартали – IV и V участък
Тринадесети маршрут: Идеалният център на града
Четиринадесети маршрут: Из Морската градина

Повече за книгата и нейния автор може да чуете в прикачения звуков файл:



Снимка- Колко време ви отне да съберете целия труд?

- 10 години.

- А как се роди тази страст у Вас?

- Действително това е страст! Всичко е любов, колкото и шаблонно да звучи! Това е любов към града. За да правиш нещо трябва да го чувстваш, да го преживееш.

- А откъде черпите информацията за книгите си?

- Информацията я черпя абсолютно отвсякъде. Аз не съм писател, аз съм събирач. Казват "краевед", но не съм и краевед. Отвсякъде събирам сведения, описал съм източниците. Снимките - около 1000, са лично мои. Аз събирам за Варна всичко. Като се съберем с приятели, като чуя нещо - веднага си записвам, а после го заснемам.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05