Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрираха плоча в памет на капитан I ранг Станчо Димитриев във Варна

| обновено на 08.08.17 в 08:56

Членове на Движение „Възраждане” във Варна възстановиха плоча в памет на капитан I ранг Станчо Димитриев и преобразиха мястото около нея.

Обновеното пространство е част от жилищен блок и се намира на бул. „Осми Приморски полк” № 69, в района на общината.

Плочата не случайно е поставена върху този блок. На мястото му някога е била къщата на капитан Станчо Димитриев - участник в Сръбско-българската война, командир на крайцера „Надежда“ и първият българин, командвал Военноморския флот на България от 1908 до 1911 година. Това разказа в интервю за Радио Варна Светослав Тодоров - един от "виновниците" за осъществяването на родолюбивия проект.

                         ПРЕДИ                                                                             СЛЕД

Снимка        Снимка

10 души са участвали в реставрацията на паметната плоча. Под нея младежите са изобразили и знамето на българския боен флот.

Повече подробности може да чуете в прикачения звуков файл:




- Преди плочата е била почти нечетима. Хората, живущи в блока, знаеха ли за съществуването й и за историята, свързана с нея?

-  Честно казано мисля, че не. Много малко хора знаеха за нейното съществуване. Спряха се десетки от преминаващите - те също не знаеха за нея. Ние обяснихме на всеки един човек за плочата и каква е нашата идея. Хората приветстваха инициативата ни.

- Не е ли малко тъжно, че много от хората, който са преминала покрай вас, не са знаели изобщо за плочата.

- Да, тъжно е. И може би точно това е основната причина да го направим. Ние българите трябва да пазим сами това, което имаме и това, което сме имали - нашата история, защото ако ние не го направим, няма кой да го направи вместо нас.

-  Наскоро преобразихте и един варненски подлез като изрисувахте кирилицата и глаголицата. Какво ви кара да го правите?

- Правим го, защото помним и почитаме миналото си. Искаме да накараме повече хора да правят това, което правим ние. Искаме да обединим свободното време и енергията на всеки един човек, който иска да помага и да възстанови частица от българската история или да направи някое място просто по-добро за живеене. Ако успеем да направим това, може би ще постигнем много и ще сме една крачка по-напред.

- А какво се случва с подлеза? Пазен ли е или вече имаше недоброжелатели?

- За жалост успяхме да опазим подлеза само три дни. На третия ден беше изцапан, полят с кафе и изрисуван. Получихме сигнал веднага от наш съмишленик, който живее в квартала. На следващия ден отидохме и поправихме щетите.

Варна си има "Подлез на българската азбука"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43