Фрагмент от мраморния църковен купел за светена вода откриха днес варненските археолози, които проучват Раннохристиянския манастирски комплекс в местността „Джанавара”. Третата част от купела, която специалистите намериха, е с надпис. Разчитането му отвежда към името Карел, вероятно донор на съда. Предполага се, че това е същият висш византийски чиновник, живял в Одесос, известен от множество паметници от древния град.
Раннохристиянският манастир в м. „Джанавара” се датира между средата на V и началото на VII век. Разположен е над варненския кв. „Аспарухово”. Разкопките започват братя Шкорпил в началото на миналия век, възобновяват се през 1997-а. Разкрита е уникална за нашите земи раннохристиянска църква с четири кули. Около нея се разкриват манастирски сгради. В обекта през годините на проучване са намерени гробници, мозайки, архитектурни детайли, мощохранителница с мощите на светец.
Ръководители на разкопките са Александър Минчев и д-р Васил Тенекеджиев от Регионалния исторически музей във Варна.
И тази година в проучванията на "Джанавара" се включиха чуждестранни студенти - доброволци, които са на полево училище по археология. Те са у нас, благодарение на българската фондация "Балканско наследство", с която варненският музей традиционно си сътрудничи.
Археологът Александър Минчев разказва пред Светлана Вълкова за откритията това лято:
Струпване на автомобили на моста над р. Камчия, видя репортер на Радио Варна. По данни на полицията инцидентите са два. Те са станали в отсечката между защитена местност "Пода" и Старо Оряхово по главния път Варна-Бургас. Няма сериозно пострадали хора при инцидента. На мястото има лекарски екип с линейка, хората са прегледани, но никой не е отведен в..
Русия и Украйна си размениха днес по още 307 свои войници през втория ден от най-мащабната размяна на военнопленници досега за повече от три години след началото на тригодишната война между двете страни, предаде Ройтерс. Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че размяната на военнопленници, при която трябва да бъдат освободени по 1000..
Над 20 000 души се включиха в празничното тържествено шествие послучай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както..
Стотици балчиклии днес се включиха в празничното шествие по повод 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българска азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и празник на града. „Нека да сме горди балчиклии в днешния най-български празник“ – приветства в поздрава си към местните жители кметът на Балчик Николай Ангелов...
По повод Празника на град Балчик и Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Годишната награда за принос в областта на културата днес бе връчена на Надежда Александрова - галерист и художник, в чиито платна неизменно присъства Балчик. На 12 юли 2024 година Надежда Александрова откри..
Европейската комисия предложи обезщетенията за забавяне на полети да се дават само за значително по-дълги закъснения, отколкото досега, предаде ДПА. Агенцията отбелязва, че ако бъде одобрено това предложение, вероятно в бъдеще пътниците, чиито полет е имал сериозно закъснение, ще имат по-малки възможности за предявяване на искове за компенсации..
Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение. 41% оценяват работата му като положителна. Това е един от изводите в проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24..