Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 15 август отбелязваме Успението на Пресвета Богородица

Снимка: bg-patriarshia.bg

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка /успението ѝ/. Счита се, че е един от големите християнски празници.

Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядват, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло. Това било нейното последно желание, след като три дни преди да почине й се явил арх. Гавраил. Той й съобщил, че Бог е пожелал да я вземе при себе си, за да царува вечно с него. Исус обаче не е пожелал да вземе и баща си, дърводелеца Йосиф. Последното желание на Божията майка било да види Светите апостоли заедно. И те по чуден начин се явили пред нея, въпреки че проповядвали далеч един от друг. Те се пренесли пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Божията майка напуска земния живот и отива при сина си на 64-годишна възраст. Три дни след това сам Иисус Христос слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“ В памет на явяването ѝ пред апостолите, Църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“.

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица. На него след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На него не се работи. Някога правели курбани, а болните нощували на „свети места" за здраве. Денят се празнува в чест на Св. Богородица, която е покровителка на семейното огнище, на майчинството и жените.

„До Богородица сламата стада на жито, а след Богородица житото стада на слама!"- така гласи народната поговорка и затуй добрият стопанин трябва да свърши вършитбата до Голяма Богородица. На този ден се мелело от новото жито. От него се приготвял обредният хлябове за празника и се вярвало, че ако на този ден вали дъжд, ще има голямо плодородие в следващата година.

Празникът е ден на Варна от 1993 г. През периода на социализма като празник на града се чества 27 юли - Денят на освобождението от османска власт. В годините на прехода  празникът на града започва да се отбелязва на 15 август - денят - патрон на катедралния храм.

На Успението на Богородица в града е посветен още един храм, известен на варненци като „Малката Богородица”. Това е най-старата черква в града. Построена е през  1602 г.  на мястото, където спряла волска каруца, в която пренасяли икона на Божията майка, оцеляла след пожар в стар манастир. И днес иконата се съхранява в старинния храм. В миналото варненци преспивали за здраве в църквата, а иконата била изнасяна на празници и обикаляла с литийно шествие града.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експертите към КС проверяват резултатите от 93 секции във Варна

Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  Между 2 седмици и месец и половина варират сроковете, които конституционните съдии са дали на експертите, за да преброят повторно бюлетините в 1777 секции и да проверят протоколите в..

публикувано на 29.11.24 в 18:30

Навръх Никулден палят светлините на елхата във Варна

Навръх Никулден - 6 декември (петък), Община Варна организира концерт за традиционното празнично запалване на светлините на коледната градска елха. Началото ще бъде в 18,00 часа на площад „Независимост“ в деня на един от най-светлите и обичани български празници.   Събитието ще започне с концерт, в който ще вземат участие школите на Общинския..

публикувано на 29.11.24 в 16:56

Шумоизолиращи пана ще "улавят" децибелите от заведения и булеварди във Варна

Община Варна организира обществено обсъждане на проект на „План за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“ към Стратегическата карта за шум. То ще се проведе на 02.12.2024 г. (понеделник) от 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Това съобщи пресцентърът на..

публикувано на 29.11.24 в 16:33

От понеделник автобусна линия № 60 е с ново разписание

От понеделник, 2 декември, се въвежда ново разписание на автобусна линия  № 60 за времето на ремонтните дейности, съобщават от общинското дружество "Градски транспорт" във Варна.  Автобусна линия № 60 в делничен ден ще обслужва курсове от спирка „Обръщач Черноморец“ в следните часове : 06:20, 07:10, 07:55, 09:05, 10:50, 11:50, 13:35, 14:50,..

публикувано на 29.11.24 в 15:27

Общините очакват продължаване на процедурата "Грижа в дома"

Проектът „Грижа в дома“, изпълняван от Община Балчик в подкрепа на хора с трайни увреждания и възрастни с ограничения или невъзможност за самообслужване, стартирал през май миналата година, е към своя край. По него са обхванати 74 потребители от общината, основно Балчик и селата Ляхово, Гурково, Соколово, Сенокос. Те получават почасови..

публикувано на 29.11.24 в 14:44

Пореден безрезултатен балотаж за избор на председател на НС

Отново се провали процедурата по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Депутатите не избраха и на този балотаж, който беше между Силви Кирилов и Наталия Киселова.  Кандидатурата на доц. Наталия Киселова от БСП за председател на 51-вото Народно събрание получи подкрепата на 87 депутати от общо 236 гласували народни представители. Против се..

публикувано на 29.11.24 в 13:51

Силви Кирилов и Наталия Киселова на балотаж за председателския пост на НС (ВИДЕО)

Доц. Силви Кирилов от "Има такъв народ" и доц. Наталия Киселова от БСП са на балотаж за председател на 51-ото Народно събрание. Депутатите излязоха в едночасова почивка след първия кръг гласуване и веднага след това поискаха още час, който председателстващият намали на половин час. По-рано ГЕРБ оттегли кандидатурата на Рая Назарян и даде заявка, че..

публикувано на 29.11.24 в 12:58