Петър Чухов е роден през 1961 г. в София. Бакалавър по библиотечни науки и магистър по социология на Софийския Университет „Св. Климент Охридски”.
Автор на 14 книги: „Градината на слабата реалност”/1995; награда за дебют на конкурса „Южна пролет”/, „Руни”/1998/, “Мулето на Педро” /1999; книга на годината на сп. “Егоист”/, „Провинции”/2000/, “Малки дни” /2002; Национална награда за поезия “Иван Николов”/, “Снежни човеци” /2003; Специална награда на конкурса за нов български роман “Развитие”/, “По-скоро никога” /2004, по която няколко години се играе спектакъл, осъществен от Театър-лаборатория @лма @лтер/, „Три” /2010/, както и на двуезичната /на български и английски/ книга с хайку и сенрю „Безопасни игли”/2008, 2010/, първото издание на която е книга-уникат, ръчна изработка, с оригинални илюстрации на Сирма Сиромахова и дизайн на Момчил Колчев, „Когато се завръщат еднорозите“ (2011), „Игри без играчки“ (2012) - детска книга в три части, „Камуфлаж” (2014) - разкази и роман, „Сбогуване с нарцисизма” (2015) - номинирана за Наградата за нова българска поезия „Николай Кънчев”, както и за наградата „Памет”.
Най-новата му стихосбирка е „АДdicted” (2017), издава ИК „Жанет 45”, редактор на книгата е Марин Бодаков, художник и оформител – Кирил Златков.
Пише музика и текстове, свирил в много рок групи („Субдибула”, „Тутакси”, „Стенли”, „Пешо и алкохолиците”, „Кокарда”), съосновател на етнорок група „Гологан”. Представя стихотворенията си с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“(latext.eu), а най-новата формация, в която свири, е “Par Avion Band”.
Петър Чухов беше гост на предаването за култура на Радио Варна „Гравитация нула”. Интервюто на Светлана Вълкова може да чуете в звуковия файл:
- Ами да...Това е може би пътят на вникването във „вътрешната отвъдност” и опитите тя да бъде изразена с думи. Това е пристрастеността към думите, към изразяването на живота, на съществуването чрез думите. И все пак, всяко взиране навътре е един път към собствения Ад. Затова от тази гледна точка творците, които непрекъснато преработват тези несъзнавани съдържания на своята личност, те едновременно си правят една своеобразна психотерапия, но също и успяват чрез чрез ада да постигнат един рай... Нека не звучи като оксиморон, но аз смятам, че адът и раят често пъти са едно и също нещо, и единствено гледната точка и способността да се справяме с тази вътрешна отвъдност до голяма степен определя какъв етикет ще сложим на тази същност.
Какво има в кръговете на Вашия Ад? До кой кръг сте стигнал?
- Не мога да кажа, но за разлика от библейския или дантевия ад, тук не съществуват, според мен, строго обособени кръгове. Техният брой може да е безкраен – зависи до каква степен човек успява да се потопи в собствената си същност. Всеки път като казвам „потапяне, навлизане в собствената си същност”, то не е затваряне, за мен това е откриването на света. Човек може да го направи чрез други хора и да постигне другите хора по този начин, и за мен това винаги се свързва с хармонията с външното. Т.е. за мен това потапяне не е самоцел, то е един вид комуникация и откриване на общи архетипни съдържания, чрез които ние се идентифицираме и с други хора и постигаме общуването. За мен това е форма на общуване, не форма на изолация.
Изкушена съм да използвам цитати от Вашата поезия, така че ще попитам „Какво ще направите, ако Вашият ангел хранител се окаже паднал ангел?”
- Предполагам, че няма да се учудя...Освен това, отговорът не е даден в моето стихотворение. Въпросът е в осъзнаването на наличието на ангел хранител, независимо какво ще наречем по този начин. Важното е да има комуникация с тази отвъдна реалност, да има усещане за някаква възможност човек да преодолее своята самотност. Аз смятам, че човек не е обречен на самота, тя може да се преработва и по различни начини да се превръща в удоволствие от общуването. Това е и основната цел на писането ми, в крайна сметка, защото то тръгва от самотата и ако я преодолее, наистина е едно Спасение – с главна буква. Смятам, че творчеството е спасение...
Взаимно
Какво ще направиш
ако твоят ангел хранител
се окаже паднал ангел
Ще му подадеш ли ръка
да се изправи
или ще легнеш
до него
и ще си кажеш
крилата
са мека постеля
Пейзаж
След столетия
бели облаци
за миг преминава една жена
в черно
Честит празник – 24 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Днес празнуваме всички заедно. Празнуваме родния език, българския корен и българската сила – силата да оцеляваме, да се отстояваме, да не се предаваме и да се доказваме всеки ден по целия свят. Цял ден е..
Честит празник на всички именици! Най-добри пожелания от следобедния екип на Радио Варна - Валерия Василева, Емилия Николова, Димитър Димитров! Новата инициатива на Община Варна – Черноморски младежки център, започна да функционира и провежда мащабно социологическо проучване за потребностите на младите хора в нашия град. Прогнози за летния..
На 19 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM). Представяне на новия миниалбум на FOBOS "Faceless" – разговор с Цецо "The Animal "Анастасов. Стойчо Димитров (HMC "Metal Force") за първия "Blazing Steel Festival" (31 май, къмпинг "Стринава", Дряново). В предаването ще звучи музика на: LORDS,..
В „Алея Култура“ на 18 май с Мартин Николов - Писателят Коста Радев с голямата награда „варна“; - Международен музикален фестивал „Варненско лято“ – говори артистичният директор Марио Хосен; - „Viva Poster“ - изложба на Наско Атанасов в Художествената галерия в Добрич; - „Нова българска типография 3“ –..
Посоката е Провадийска община – целта ни е село Черковна, в което ще се върнем след като преди шест години бяхме там . Най-българското варненско село, селото с първите във варненско църква и училище, с красив широк център, с читалище и пенсионерски клуб. Какво се промени от първото ни гостуване до днес – това ще питам хората, които живеят там...