Трябва да се въведе наказателна отговорност за лицата, заснемащи с дрон, когато се нарушава личната неприкосновеност. Това коментира за Радио Варна доц.Валентин Тодоров, ръководител на катедра „Сигурност и безопасност” на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. Повод за разговора станаха сигнали до редакцията ни от хора снимани на плажа това лято, в района на детски площадки и дори в двора на къщата си.
Доц.Тодоров все по-често по Черноморието се случва край нас да прелети дрон, ползват се дори с рекламна цел. Нарушение ли е на гражданските ни права, ако ни снимат на плажа или на улицата?
По принцип Конституцията забранява наблюдението, филмирането, фотографирането, записване и други подобни действия без знанието на лицето, което се снима или се записва или без неговото съгласие. Мисля че, през 2012 г. правиха такива опити - при един вариант на новия Наказателен кодекс се включи текст, че заснемането е престъпление. Но на правозащитните организации и всеобщото мнение беше, че това нарушава правото на информация. Така че, остава да се уреди в някакъв друг вид.
В кой закон евентуално?
Защитник съм на тезата, че е време държавата да се намеси. Превърнахме градовете в един голям Биг Брадър. Навсякъде камери, навсякъде се снима. Когато снимат фирмите всичко е ясно, но когато снимат гражданите няма никаква правна регламентация. Кой какво снима, защо снима, да не говорим за мрежите и публикуването на снимки.
Общо взето дроновете се превърнаха в една популярна играчка и в пряк и в преносен смисъл, но намеренията на снимащия остават неясни. Знаем, дори за случаи в които дронове са виждани да кръжат около детски площадки. Хора се притесняват и от това, когато дронове прелитат нощем над имотите им. Ако в опит да се защитят свалят едно такова устройство, това дали е посегателство върху частна собственост? Бива ли уязвим този, който се опитва да се защити да не бъде сниман?
Трудно ми е да отговоря на този въпрос, тъй като срещу противоправно нападение можете да се защитите, или срещу посегателство срещу собствеността или срещу вас, но дронът всъщност просто може да минава... Аз лично мисля, че трябва да се въведе наказателна отговорност, както беше в този проект – 1 г. лишаване от свобода или пробация или глоба. Държавата трябва да се намеси в тези дела, защото просто гражданите нямат механизми да се защитят, освен да предявят иск. Но това са адвокати, пари и в края на краищата дали ще ви изплатят и дори да осъдите някой...
Не би ли следвало да има някакъв регистрационен режим?
Навремето така се продаваше газовото оръжие, арбалети. Постепенно еволюира и дойдохме до регистрационен режим. Вероятно трябва да има и текстове в Закона за въздухоплаването. Дошло е времето да се помисли по тези въпроси и то в интерес на гражданите. Действително, ако има такива случаи и слагат мощни камери с висока разделителна способност... Наистина имаме нужда от такава норма в законодателството, която да гарантира неприкосновеността на личността.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл:Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..