Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карвинг майсторите у нас се броят на пръсти

Историята на карвинга или по-точно началото му е поставено в Тайланд преди повече от шест столетия. Легендата разказва, че тогава се  организирал Кралски фестивал на всяко последно за годината пълнолуние, на който имало обичай да се пускат фенери по реката. На фестивала през 1364г., неговата организаторка Нанг Напомас използвала издълбани в различни форми плодове и зеленуци, за да украси своя фенер. Носейки се по водата, той приличал на огромна водна лилия с птици и други животни около нея. Когато крал Фра Руанг видял нейното произведение, решил да го превърне в изкуство, което трябвало да бъде изучавано от всички по-знатни дами в двореца. Така карвингът се заражда в Тайланд, а по-късно става традиционно изкуство в Китай и Япония. Отначало карвинг майсторите са предавали своите знания по наследство и до неотдавна технологията се пазела в дълбока тайна. Днес изкуството е пренесено и в Европа и придобива все по-голяма популярност. 

Все още хората, които го практикуват в България се броят на пръсти, твърди  Божидар Димитров от Нови пазар. 

Ваня Славова разговаря с него за древното изкуство за гравирането на плодовете:

-Има ли бъдеще карвингът у нас?

-Отделни единици могат да се развият до много високо ниво, стига да имат дарба. Може да се развие.

- А в България доколко е разпространен?

-Предимно по Черноморието, най-много карвинг има на Слънчев бряг. Основно в хотелите, които могат да си го позволят. Това са по-заможни, по-богати хотели. Зависи от собствениците и мениджърите на хотелите. Защото карвингът е сезонна работа.

-Колко време е необходимо за направата на една диня примерно на розички или с други елементи?

-Зависи от самите детайли. Колкото са по-ситни детайлите, толкова повече време отнема. Ако всички триъгълничета са еднакви, тогава става много красиво.

-Вие как започнахте да се занимавате с карвинг? От къде ви хрумна?

-Най-случайно във фейсбук видях красиво лимонче на снимка, направено като рибка. Имахме празник във фирмата, в която работя и реших да направя лимончето-рибка за пържолките, защото е интересно. Амбицирах се и започнах да търся други карвинг майстори в България, Италия, руската школа също е много добра. Започнах да търся майсторите от Тайланд, Виетнам, Япония.

-Там също е много разпространен карвингът, нали?

-Да. В Русия също. Но в Европа италианците са номер едно, страхотни работи правят, но с флорални мотиви, не са много добри на 3 Д склуптори като майсторите от Изтока.

Интервюто може да чуете в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българка от Италия: От служба на папата си тръгваш обновен

Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..

публикувано на 25.04.25 в 09:15

Офицер от борда на НИК 421: На Ливингстън всеки помага на всеки

До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..

публикувано на 24.04.25 в 08:05

Страшилищата от фолклора оживяват: Васил Попов с нов роман – "Лехуса"

Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..

публикувано на 24.04.25 в 08:00

Dani Filth (CRADLE OF FILTH): Несъвършенствата от миналото са нещата, за които жадувате в бъдещето

Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..

публикувано на 24.04.25 в 05:25

Тенерифе - островът, който се трансформира и "изригва" с нови възможности

Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..

публикувано на 23.04.25 в 08:15

Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY): На сцената може да се случи абсолютно всичко

Интервю с Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) DARK TRANQUILLITY, заедно с AT THE GATES и IN FLAMES поставиха началото на т.нар. шведска мелодична дет метъл сцена в началото на 90-те години на миналия век. На 25 април DARK TRANQUILLITY отново ще свирят в България със специални гости MOONSPELL. Съпорт са HIRAES. DARK TRANQUILLITY и MOONSPELL вече..

публикувано на 23.04.25 в 07:35

Fernando Ribeiro (MOONSPELL): През 90-те ролята на музиката в живота на хората беше друга

Интервю с Fernando Ribeiro (MOONSPELL) 25 април е датата, на която ще бъде поредният концерт, организиран от „BGTSC“. Той е част от турнето на DARK TRANQUILLITY „Endtime Signals Tour“. Заедно с пионерите на шведския мелодичен дет метъл у нас идват специалните гости MOONSPELL и съпорта HIRAES. Със съдействието на организаторите лидерът..

публикувано на 23.04.25 в 07:25